Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína měla šanci vystřídat USA v roli světového lídra. Místo toho se proti ní zvedá vlna odporu a nedůvěry

Vojáci v rouškách u vchodu do zakázaného města. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci v rouškách u vchodu do zakázaného města. | foto: Reuters

NEW YORK/ PRAHA Na mezinárodním poli bují nedůvěra k Číně. Šířící se požadavky na vyšetření počátku pandemie či dokonce odškodnění za ekonomické dopady krize dohnaly Peking do kouta. Komunistický režim reagoval agresivně a zazněly i výhrůžky.

Minulý týden začal australský premiér Scott Morrison diplomatickou roztržku. Vyslovil se totiž, že by jeho vláda ráda podpořila nezávislé vyšetřování počátku pandemie, která již na světě zahubila přes 247 tisíc lidí. A Peking okamžitě a ostře reagoval.

Australský premiér Scott Morrison opět zvítězil ve volbách.

Australský premiér Scott Morrison.

Podle čínské vlády vztahy mezi zeměmi dosáhly hranice, kdy již nebude možné návratu k normálu a čínská státní média přirovnala Austrálii ke „žvýkačce přilepené na botě Číny“. 

Čínská ambasáda následně ve snaze uškodit australské vládě zveřejnila detaily hovoru mezi velvyslancem a ministrem zahraničí. Podle premiéra ambasador Ťing-jie Čcheng dokonce vládě vyhrožoval ekonomickými sankcemi.

Austrálie ale přitom neučinila nic, co by v posledních dnech neřekl třeba americký prezident Donald Trump. Jeho vláda dokonce oznámila, že již vyšetřování zahájila a Trump o víkendu tlačil zpravodajské služby, aby potvrdily jeho domněnku, že virus pocházel z vojenské laboratoře.

V neděli pak před kamery vystoupil ministr zahraničí Mike Pompeo a uvedl, že má „enormní množství“ důkazů, že nemoc covid-19 byla vytvořena vědci. O chvíli později však Pompeo připustil, že věří zprávě amerických zpravodajských služeb, podle které je virus přírodního původu - tedy že nevznikl v laboratoři.

Zjištění zpravodajců však nezastavilo vlády některých amerických států, které chtějí Peking za pandemii zažalovat a požadují odškodnění.

Odpor bují i v Evropě

Ani v Africe či Evropě se Čína v posledních týdnech netěší popularitě. Vlády Francie, Kazachstánu, Nigérie, Keni, Ugandy či Ghany si v posledních týdnech předvolaly čínské diplomaty na kobereček a objevují se i spekulace, že Německo i Velká Británie se nanovo zdráhají přizvat k budování komunikační infrastruktury čínský gigant Huawei.

Všechny tyto události jsou podle analytiků deníku The New York Times příznakem změny. Světové vlády odmítají plácat Peking po zádech za zvládnutí krize a děkovat za pomoc. Proti Číně se zvedá vlna odporu. A ta by mohla zastavit i snahu komunistického režimu nahradit USA v roli světové velmoci.

Ještě před začátkem pandemie byla Čína známá svým specifickým stylem diplomacie. K vzestupu do pozice globálního hráče jí pomohla obři iniciativa Pás a stezka, v rámci níž Peking investoval v mnoha asijských i evropských zemích.

Tu podporovala diplomatická ofenzíva nazvaná „Vlčí válečník“ po vzoru dvou ultrapatriotických čínských filmů, jejichž zápletkou bylo zastavení amerických žoldáků. Silnou pomoc pak zajišťovalo i oddělení propagandy a mladá generace diplomatů, kteří se nebáli vysílat výhružné nóty zemím, v nichž působili.

„Zdá se, jako by někteří tito diplomaté soupeřili mezi sebou, kdo bude radikálnější a kdo více urazí zemi, do níž byl vyslán. Do sporů se dostali s mnoha severoevropskými zeměmi,“ uvedl pro deník The New York Times François Godement z pařížského Institut Montaingne.

Promarněná šance

Od začátku pandemie pak čínská diplomacie jen přitvrdila. Minulý týden Peking například pohrozil Nizozemsku, že zdrží zdravotnickou pomoc, protože se změnil název zastoupení Amsterdamu na Tchaj-wanu.

Z Číny se zároveň v posledních týdnech začal šířit i nový narativ, podle kterého covid-19 údajně vůbec neměl počátek ve Wu-chanu. Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťiena totiž za pandemií stojí americká armáda. Důkazy k tomuto tvrzení však neposkytl.

Podle odbornice z 21st Century China Center Susan Shirkové bylo prohlášení Li-ťiena důležité pro zbytek diplomacie. „Naznačilo, že toto je oficiální linka čínské vlády a čínští diplomaté mohou být více bojovní,“ vysvětlila Shirková s tím, že Peking měl šanci zahájit novou diplomatickou ofenzívu založenou na zdravotnické pomoci, ale Oddělení propagandy ji prakticky v posledních týdnech sabotovalo.

Ať už požadováním pochvalných dopisů a projevů v Německu a Polsku, ostrým postupem vůči Austrálii a Nizozemsku či nedávným tvrzením, že Francie dobrovolně nechala zemřít své seniory v domovech důchodců.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.