Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Čína mění vedení. Jako začátek vlády císaře, srovnává expert

Svět

  14:58
PEKING - Jednou za deset let se v Číně mění nejvyšší vedení země. Ve čtvrtek začal sjezd Komunistické strany, na kterém delegáti vyberou nového šéfa partaje, nového prezidenta a také premiéra. "Obměna vedení je něco jako začátek vlády nového císaře. očekává se, že bude nějakým způsobem výrazná a zapíše se do dějin," říká odborník na čínskou politiku Onřej Klimeš z FFUK.

18. sjezd komunistické strany začal. Partaj si po deseti letech zvolí nové vedení. foto: Reuters

Lidovky.cz: Jak hodnotíte dekádu vlády dosavadního vedení?
V období vlády tandemu ChuŤin-tchaa - Wen Ťia-paa se Čína stala druhou největší ekonomikou světa a aspiruje na světovou supervelmoc. Životní úroveň prostých lidí markantně vzrostla. Na druhou stranu nad zemí visí otazníky v podobě rapidně se vyostřujících sociálních rozporů, problémů se životním prostředím a čím dál tím hůře udržitelného systému vlády jedné strany

Začal 18. sjezd čínských komunistů

V Pekingu se po deseti letech volí nové stranické vedení.

Šéfem komunistů se po stávajícím prezidentovi Chu Ťin-tchaovi stane nynější viceprezident Si Ťin-pching, druhý nejvyšší stranický post předá premiér Wen Ťia-pao současnému vicepremiérovi Li Kche-čchiangovi.

Mluvčí strany Cchaj Ming-čao na tiskové konferenci uvedl, že cílem sjezdu je posílit vnitrostranickou demokracii. "Vedoucí úloha komunistické strany je faktem, o němž rozhodly dějiny a čínský lid. Reforma politického systému musí respektovat čínskou realitu. Musíme neochvějně sledovat cestu vytyčenou stranou," řekl Cchaj.

Sjezd probíhá za zavřenými dveřmi a jeho program není veřejně známý.

V Pekingu se v takzvaném Paláci lidu na náměstí Tchien An-men sešly tisíce delegátů sjezdu Komunistické strany Číny

Klíčovým úkolem pro více než 2000 delegátů, kteří budou do 14. listopadu jednat v pekingském Paláci lidu, bude nicméně zvolit nový ústřední výbor strany, který má asi 370 křesel. Ten pak jmenuje nejužší vedení - stálý výbor politbyra, jenž bude mít nově místo devíti pouze sedm členů

.
Lidovky.cz: Jaké další zásadní výzvy čekají nové šéfy partaje?
Budou muset udržovat hospodářský růst kolem osmi procent v situaci, kdy její ekonomika zpomaluje. Zároveň je nutné vyřešit zmiňované sociální problémy – stamiliony lidí stále žijí pod hranicí chudoby, a to vede k rostoucímu sociálnímu napětí a nárůstu počtu nepokojů.

Lidovky.cz: Jak stranu ovlivnily nedávné skandály. Například do korupce zapleteného Po Si-laje, jehož ženu odsoudili za vraždu britského podnikatele?
Zatím těžko říci, jak ovlivní stranu. Každopádně okolnímu světu ukázaly krizi partaje: rozpory ve vedení, korupce a tápání ohledně budoucího směřování strany v podmínkách, kdy komunismu už věří velmi málo lidí.

Čtěte také:

Lidovky.cz: Agenda sjezdu je tajná. Je ale vůbec možné, že zazní nějaké rozpory?
Na sjezdu samotném pravděpodobně ne, očekává se, že už bylo dosaženo konsenzu mezi hlavními frakcemi a skupinami. Sjezd je naopak symbolický moment, v němž strana musí ukázat jednotu a kompetentnost k vedení.

Lidovky.cz: Proč se letos místo devíti nejvyšších představitelů vybírá jen sedm?
Sníží se počet členů Stálého výboru Politbyra. Ukazuje to na stále těžší možnosti dosažení konsenzu soupeřících frakcí, na kterém stojí současné vedení. Je to systémový nedostatek od doby Teng Siao-pchinga, který byl posledním charismatickým vůdcem, který si mohl při řízení země dělat, co chtěl.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!