Blokáda se týká i norské veřejnoprávní televize NRK. Několika kybernetickým útokům musela v posledních dnech odolávat také webová stránka Nobelova institutu.
"Dnes se v norském Oslu odehraje fraška 'Soud s Čínou'," napsal v úvodníku k dnešnímu vydání oficiální čínský deník Global Times. "Současné západní veřejné mínění nepřestalo oslavovat Nobelův výbor a snaží se tvrdit, že Čína 'ztratila tvář' a je 'zahanbena'," pokračoval list. Zdůraznil však, že Západ "nedokáže oklamat (čínskou) veřejnost".
V Pekingu dnes platí zpřísněná bezpečnostní opatření. V okolí norské ambasády, náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) a sídla Liouovy manželky bylo rozmístěno výrazně víc policistů než obvykle. Čínská policie také zatkla Liouova nejbližšího přítele Čang Čua, spolutvůrce známého manifestu Charta 08, v němž oba žádali dodržování lidských práv v Číně.
Laureát ceny Liou Siao-po nadále zůstává v čínském vězení. Nobelovu cenu míru si tak nepřevezme stejně jako v minulosti například sovětský disident Andrej Sacharov, polský odborový předák Lech Walesa, barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij či sovětský spisovatel Alexandr Solženicyn.
Loňským kandidátem na Nobelovu cenu za mír byl také další čínský disident Chu Ťia; tento aktivista bojující za práva nemocných AIDS byl považován za favorita, ale Nobelovu cenu za mír nakonec získal americký prezident Barack Obama.
Čtěte více: |