Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varuje Peking

Svět

  8:16
PEKING - Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na „tajné dohody“ proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů.

Čína důrazně varuje zbytek světa. foto: ČTK/AP

Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

Víme, že Čína nesdílí naše hodnoty, prohlásil Stoltenberg. Jako nepřítele ji ale nevnímá

„Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat,“ sdělil dnes na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Čínský prezident Si Ťin-pching na zahájení Všečínského shromáždění lidových...
Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu.

Peking je přesvědčen, že vláda ostrovní země spolupracuje se zahraničním, aby získala formální nezávislost, podotkl Reuters. Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii, si v posledních měsících opakovaně stěžuje na vojenskou aktivitu čínských vzdušných sil ve své blízkosti, konkrétně v okolí Prataských ostrovů, které spadají pod kontrolu Tchaj-wanu. Peking už v minulosti označil podobné mise za nezbytné k ochraně čínské suverenity a za způsob, jak se vypořádat s „tajnými dohodami“ mezi Tchaj-pejí a Washingtonem.

Čína podnikla přelet tchaj-wanským vzdušným prostorem ve stejný den, kdy Spojené státy oznámily, že do Jihočínského moře, které je jedním ze sporných bodů vztahů mezi Čínou a USA, vplula skupina lodí amerického námořnictva. S čínskými letouny podle námořnictva nepřišla do žádného kontaktu. Reuters s odvoláním na mínění nejmenovaného zdroje obeznámeného s bezpečnostními otázkami Tchaj-wanu podotkl, že Čína trasou vojenských letounů zřejmě vyslala zastrašující vzkaz Spojeným státům.

Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat