6. srpna 2014 11:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína nepřestává sčítat mrtvé: obětí zeměřesení už je téměř 600

Bilance silného zemětřesení, které v neděli postihlo jihozápad Číny, vzrostla... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bilance silného zemětřesení, které v neděli postihlo jihozápad Číny, vzrostla... | foto: Reuters

PEKING Bilance silného zemětřesení, které v neděli postihlo jihozápad Číny, vzrostla na 589 mrtvých. Doposud čínské úřady udávaly zhruba 400 obětí. Několik dalších lidí je stále pohřešováno.

Nová bilance obětí oproti úternímu počtu 407 mrtvých vzrostla o téměř dvě stovky, uvedka s odvoláním na místní představitele agentura AFP. Do pátrání po přeživších nasadila vláda asi 10 000 vojáků.

VÍCE ZDE:

Do nejhůře postiženého okresu Lu-tien v úterý zamířily buldozery a civilní i vojenské automobily s dodávkami základních potřeb včetně pitné vody a instantních nudlí. Lidem tam chybí v podstatě všechno - od oblečení přes jakékoli přístřeší až po léky. Bez střechy nad hlavou zůstaly po otřesech tisíce lidí. V zemětřesením postižených oblastech pomáhá téměř 10 000 vojáků a policistů, uvedlo čínské ministerstvo obrany.

Okres Lu-tien.

Okres Lu-tien.

Sesuvy půdy vytvořily hráze, za nimiž vznikají nová jezera. Jejich hladina dnes stoupá, což ohrožuje zhruba 800 lidí a sedm elektráren ležících pod jezery. Případné záplavy by ohrozily nejen lidské životy, ale způsobily by také rozsáhlé výpadky proudu.

Zemětřesení udeřilo v neděli odpoledne místního času v oblasti asi 370 kilometrů severovýchodně od hlavního města provincie Jün-nan Kchun-mingu. Otřesy o síle 6,1 stupně prakticky srovnaly se zemí většinu starších domů.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.