Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Špionáž v Bruselu. Čína prý odposlouchává evropské instituce z ambasády Malty, kterou pomohla opravit

Ulice Rue Archimede v Bruselu, kde sídlí Evropská komise a maltská ambasáda. foto: Reuters

Brusel/Praha - Čína odposlouchává Evropskou komisi skrze maltskou ambasádu, která stojí přímo naproti evropské instituci, napsal francouzský list Le Monde. Za koupi a přestavbu ultramoderní budovy měla Čína Maltě zaplatit 21 milionů eur. Belgii na čínskou špionáž údajně upozornily britské tajné služby, podle zjištění Le Monde Čína evropské instituce špehuje již několik let.
  16:00

Dar Malta, jak se budova ambasády nazývá, stojí v bruselské ulici Rue Archimede, přímo naproti budově Evropské komise a nedaleko od Rady EU. Malta, která se stala členským státem Unie v roce 2003, si devítipatrovou budovu koupila a zrenovovala do dnešní moderní podoby o čtyři roky později. Diplomatickou komunitu údajně zaskočilo, že si tak malý stát koupil celou budovu v drahé lokalitě místo toho, aby si úřední prostory jen pronajal.

Vládě Malty finančně pomohla Čína, se kterou země uzavřela v letech 2006-2007 dohodu umožňující renovaci Dar Malty, uvedlo maltské ministerstvo pro evropské záležitosti pro Le Monde. Na renovaci se podílela firma CIT Blaton, která také staví Čínsko-belgické technologické centrum nedaleko Bruselu.

Brusel se hemží ruskými a čínskými špióny. EU již varovala před konkrétní restaurací

Čína měla do budovy umístit špionážní zařízení, aby mohla sledovat přilehlé evropské instituce. Podle Le Monde belgické tajné služby obviňují Čínu ze špionáže na ambasádě již několik let. Deník napsal, že belgické ministerstvo zahraničí o čínské špionáži informoval tehdejší šéf tajné služby Alain Winants a na odposlouchávání měly Belgii upozornit i britské zpravodajské služby. Zdroj z amerického velvyslanectví v Bruselu pro Le Monde potvrdil, že Američané byli o probíhající čínské špionáži také informováni. List ale uvádí, že samotná Evropská komise od tajných služeb neobdržela o odposleších z maltské ambasády žádnou informaci.

„Čínské výzvědné služby se snaží mít informace o projektech EU. Chtějí vědět o každém obchodním rozhodnutí, které by mohlo ohrozit čínské investice a dělají vše pro prosazení svých zájmů v Evropě,” cituje Le Monde zdroj z belgických tajných služeb. Komunistická země se údajně pokouší svůj vliv uplatnit skrze některé členské státy jako Malta, se kterou úzce spolupracuje zejména v oblasti energetiky, telekomunikací či turismu. Státy spolu například podepsaly dohodu, která čínské firmě Huawei umožní na Maltě testovat technologii 5G sítí. Podobnou strategii prosazování vlivu skrze ekonomickou spolupráci má Čína podnikat i ve střední Evropě, píše deník.

Novodobý kolonialismus. Čína posiluje svůj vliv v Africe, státy zavádějí povinnou výuku čínštiny

Čínská ambasáda v Bruselu obvinění odmítá. „Čínská špionáž v Belgii je výmysl. Čínsko-evropské vztahy jsou založené na vzájemném respektu, rovnosti a vzájemné prosperitě. Čína Evropu vnímá jako svého hlavního partnera,” uvedla. O renovacích na ambasádě údajně nemá žádné informace.

Odmítavě se k odhalením francouzského deníku staví i maltská vláda. Ve svém vyjádření napsala, že za renovaci ambasády zaplatila Malta a Čína měla do budovy dodat pouze nábytek. Jeho instalace proběhla v souladu s bezpečnostním opatřením a navíc 80 % nábytku už bylo vyměněno za nový. Budova byla údajně několikrát podrobena interní kontrole a její bezpečnostní systémy se několikrát renovovaly. Ambasáda je podle vlády zcela v pořádku a ke špionáži v ní nemůže docházet.

Autor: