Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Čína odsoudila prohlášení USA a Japonska vydané po schůzce Bidena a Sugy. Prý ohrozilo mír v regionu

Prezident USA Joe Biden a japonský premiér Jošihideh Suga v Bílém domě. foto: Reuters

Peking - Čína rezolutně protestuje proti společnému prohlášení, které vydaly Spojené státy a Japonsko po pátečním jednání amerického prezidenta Joea Bidena a japonského premiéra Jošihideho Sugy ve Washingtonu. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedlo čínské velvyslanectví v USA, které ve své reakci zdůraznilo, že Tchaj-wan, Hongkong a Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang jsou vnitřní záležitosti Číny, do nichž se nesmí nikdo vměšovat.
  10:00

Japonský premiér je jako první světový státník na návštěvě v Bidenově Bílém domě, chce společně s USA čelit Číně

Podle vyjádření čínské ambasády rozhovory vůdců Spojených států a Japonska překročily rámec běžných bilaterálních vztahů, poškodily zájmy třetí strany a ohrozily mír a stabilitu v regionu.

Předseda japonské vlády Suga se v pátek stal prvním světovým lídrem, který navštívil v Bílém domě prezidenta Bidena. Oba představitelé se shodli na nutnosti společného postupu vůči aktivitám Číny, potvrdili si rovněž závazek spolupracovat při vývoji nových technologií nebo v oblasti boje proti změnám klimatu.

Japonský premiér Jošihide Suga.
Návštěva japonského premiéra podtrhuje centrální roli Tokia ve snaze Spojených...

Suga a Biden při rozhovorech vyjádřili obavy z porušování lidských práv v západočínské provincii Sin-ťiang, kde žije etnická menšina Ujgurů.Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Sin-ťiangu zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, jimiž prošlo více než milion Ujgurů. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujgurové podstupují politickou převýchovu.

Biden vyslal neoficiální delegaci na Tchaj-wan. Čína již stihla USA varovat

Americký prezident a japonský premiér rovněž na setkání ve Washingtonu zdůraznili nutnost držet mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu. Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a hrozí ostrovu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Podle japonské tiskové agentury Kjódó Spojené státy a Japonsko naposledy zmínily otázku Tchaj-wanu ve společném prohlášení po summitu v roce 1969. USA udržují oficiální diplomatické vztahy s Pekingem, s Tchaj-wanem mají ale čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně.

Tématem pátečního jednání v Bílém domě byly i zásahy proti prodemokratickým demonstracím v Hongkongu, který přešel v roce 1997 pod čínskou správu. Peking při jeho přebírání slíbil, že Hongkongu zaručí vysoký stupeň autonomie, podle kritiků ale svobody na tomto území stále více omezuje.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat