Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Čína odsoudila prohlášení USA a Japonska vydané po schůzce Bidena a Sugy. Prý ohrozilo mír v regionu

Prezident USA Joe Biden a japonský premiér Jošihideh Suga v Bílém domě. foto: Reuters

Peking - Čína rezolutně protestuje proti společnému prohlášení, které vydaly Spojené státy a Japonsko po pátečním jednání amerického prezidenta Joea Bidena a japonského premiéra Jošihideho Sugy ve Washingtonu. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedlo čínské velvyslanectví v USA, které ve své reakci zdůraznilo, že Tchaj-wan, Hongkong a Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang jsou vnitřní záležitosti Číny, do nichž se nesmí nikdo vměšovat.
  10:00

Japonský premiér je jako první světový státník na návštěvě v Bidenově Bílém domě, chce společně s USA čelit Číně

Podle vyjádření čínské ambasády rozhovory vůdců Spojených států a Japonska překročily rámec běžných bilaterálních vztahů, poškodily zájmy třetí strany a ohrozily mír a stabilitu v regionu.

Předseda japonské vlády Suga se v pátek stal prvním světovým lídrem, který navštívil v Bílém domě prezidenta Bidena. Oba představitelé se shodli na nutnosti společného postupu vůči aktivitám Číny, potvrdili si rovněž závazek spolupracovat při vývoji nových technologií nebo v oblasti boje proti změnám klimatu.

Japonský premiér Jošihide Suga.
Návštěva japonského premiéra podtrhuje centrální roli Tokia ve snaze Spojených...

Suga a Biden při rozhovorech vyjádřili obavy z porušování lidských práv v západočínské provincii Sin-ťiang, kde žije etnická menšina Ujgurů.Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Sin-ťiangu zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, jimiž prošlo více než milion Ujgurů. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujgurové podstupují politickou převýchovu.

Biden vyslal neoficiální delegaci na Tchaj-wan. Čína již stihla USA varovat

Americký prezident a japonský premiér rovněž na setkání ve Washingtonu zdůraznili nutnost držet mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu. Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a hrozí ostrovu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Podle japonské tiskové agentury Kjódó Spojené státy a Japonsko naposledy zmínily otázku Tchaj-wanu ve společném prohlášení po summitu v roce 1969. USA udržují oficiální diplomatické vztahy s Pekingem, s Tchaj-wanem mají ale čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně.

Tématem pátečního jednání v Bílém domě byly i zásahy proti prodemokratickým demonstracím v Hongkongu, který přešel v roce 1997 pod čínskou správu. Peking při jeho přebírání slíbil, že Hongkongu zaručí vysoký stupeň autonomie, podle kritiků ale svobody na tomto území stále více omezuje.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!