Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína plánuje změny volebního systému v Hongkongu. Ještě více omezí demokracii a upevní nadvládu Pekingu

Stovky demonstrantů se shromáždily v centru města, aby vyjádřily nesouhlas s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky demonstrantů se shromáždily v centru města, aby vyjádřily nesouhlas s... | foto: Reuters

Peking Čína chystá změny volebního systému v Hongkongu ve prospěch propekingských sil. Na úvod plenárního zasedání čínského parlamentu to v pátek oznámil místopředseda jeho stálého výboru Wang Čchen. Plánovaný krok posílí nadvládu pevninské Číny nad Hongkongem a dále omezí demokracii na tomto poloautonomním čínském území, píše agentura Reuters.

Změny by se měly týkat především hongkongských parlamentních voleb. Kandidáty na poslance by měl v budoucnu nominovat volební výbor, který má 1200 členů, z nichž většina je věrná komunistické vládě v Pekingu. Některé poslance by tento orgán i volil. Dosud výbor nominoval kandidáty při volbách nejvyššího představitele (správce) Hongkongu.

„Volební výbor bude pověřen novou funkcí volby značné části členů 

hongkongského parlamentu a bude se přímo účastnit nominace všech kandidátů na poslance,“ uvedl Wang Čchen. Změna dále oslabí hongkongskou opozici, jejíž zástupci by tak mohli být z kandidatury v parlamentních volbách vyloučeni.

Evropská unie v reakci uvedla, že navrhované reformy jsou negativní a porušují závazky, které mají chránit poloautonomní status bývalé britské kolonie Hongkongu po jejím návratu pod čínskou správu v roce 1997. „Takovéto reformy by mohly mít dalekosáhlé negativní důsledky pro zásady demokracie a demokraticky volené představitele v Hongkongu,“ napsala EU v prohlášení. „EU je připravena reagovat dodatečnými kroky na jakékoli další zhoršení politických svobod a lidských práv v Hongkongu,“ dodala.

1. května se v Hong Kongu před obchodním centrem shromáždili pro-demokratiční...
Demonstranti v Hongkongu.

Ani v současné době nejsou hongkongské parlamentní volby zcela svobodné. Polovinu ze 70 poslanců volí přímo voliči, druhou polovinu jmenují profesní a zájmové skupiny, které jsou tradičně nakloněné Pekingu. Nejsvobodnější jsou v Hongkongu místní volby; v těch posledních jasně zvítězili zástupci opozice.

Volební změny v Hongkongu podle očekávání v příštích dnech odsouhlasí účastníci plenárního zasedání čínského parlamentu, které dnes začalo a potrvá asi týden. Loni čínský zákonodárný sbor schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, jímž Peking reagoval na hongkongské masové protesty.

Podle hongkongského listu South China Morning Post (SCMP) bude počet křesel v hongkongském parlamentu zvýšen z nynějších 70 na 90, z nichž 30 by měl přímo volit volební výbor. Změn má doznat také sám volební výbor; počet jeho členů se podle SCMP zvýší z 1200 na 1500.

Deník South China Morning Post rovněž uvedl, že kvůli navrhovaným změnám budou nadcházející parlamentní volby v Hongkongu pravděpodobně odloženy o další rok na září 2022. Demokratická opozice, která se po masových protestech z roku 2019 těšila velké popularitě, již první odklad zdůvodněný koronavirovou krizí kritizovala.

Volební změny v Hongkongu podle očekávání v příštích dnech odsouhlasí účastníci plenárního zasedání čínského parlamentu, které dnes začalo a potrvá do 11. března. Loni čínský zákonodárný sbor schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, jímž Peking reagoval na hongkongské masové protesty.

Oznámení o úpravě hongkongského volebního systému na plenárním zasedání čínského parlamentu se obecně očekávalo. Čínští představitelé již minulý měsíc avizovali změny, které mají z voleb v Hongkongu vyloučit ty, kdo nejsou „patrioty“.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...