Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Čínská policie brání protestům proti opatřením, kolemjdoucím lustruje mobily

Policisté zasahují v ulicích čínských velkoměst proti demonstrantům, kteří protestují proti politice nulové tolerance covidu. (28. listopadu 2022) foto: AP

Přítomnost policie v centrech několika čínských měst včetně Pekingu, Šanghaje, Kantonu či Chang-čou má zabránit dalším protestům proti vládní protikoronavirové politice. V mnoha případech příslušníci bezpečnostních složek zastavují kolemjdoucí, kteří musejí ukazovat své mobilní telefony, zda v nich není podezřelý obsah nebo programy na obcházení cenzury.
  6:45aktualizováno  9:13

Podle agentury Reuters už si policie začala předvolávat některé účastníky víkendových protestů.

V Pekingu policisté podle agentura DPA zajišťují především promenádu na břehu řeky Liang-ma, kde poblíž diplomatické čtvrti v neděli demonstrovaly stovky lidí. V Šanghaji policie v místě předchozích protestů postavila zábrany, aby předešla vytvoření většího shromáždění. Po výzvách k novým manifestacím zveřejněných na sociálních sítích jsou policisté ve velkém počtu také na Lidovém náměstí v centru východočínské přístavní metropole.

Agentura Reuters hovořila se třemi účastníky víkendových protestů, kteří popsali, že už byli osloveni buď policií nebo vysokou školou, kde studují, aby podali svědectví do záznamu. „Všichni zoufale mažeme historii v chatovacích aplikacích... Všude je spousta policistů. Policisté přišli zkontrolovat doklady jedné kamarádce a pak ji odvezli. Nevíme proč. Pak ji propustili,“ uvedl jeden z nich.

Podle agentury AP už některé univerzity, v jejichž kampusech se o víkendu protestovalo, posílají studenty domů s tím, že jde o opatření proti šíření covidu-19. Týká se to například pekingské univerzity Čching-chua (Tsinghua), kde studoval i současný prezident Si Ťin-pching a kde studenti demonstrovali v neděli. „Studentům, kteří projeví zájem, zařídíme odjezd do jejich domovských měst,“ uvedla na webu pekingská lesnická univerzita.

Čínské ministerstvo zahraničí v úterý na dotaz ohledně protestů sdělilo, že v Číně funguje vláda práva a že země chrání práva a svobody občanů. Upozornilo ale, že tato práva je třeba uplatňovat v rámci zákonů, napsala agentura Reuters.

Pekingem, Šanghají a dalšími čínskými městy o víkendu otřásly demonstrace, které jsou označovány za nejrozsáhlejší projev nespokojenosti v Číně za několik desítek let. Demonstranti při nich volali po zrušení přísných opatření proti šíření covidu-19, zněly ale také výzvy k odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga a konci vlády komunistické strany.

Počet nakažených v Číně mírně klesl

Čína za poslední den zaznamenala 38 645 nových případů covidu-19, přičemž 3624 nakažených vykazovalo příznaky nemoci a dalších 35 021 infekcí bylo asymptomatických.

V pondělí ohlásily čínské úřady dosud nejvyšší počet 40 052 nových případů, o den dříve jich bylo něco přes 39 791. Čínské úřady za poslední dva dny neevidují žádné nové úmrtí po nákaze koronavirem, zemřelých je tedy stále 5233. Od začátku pandemie bylo v pevninské Číně potvrzeno 315 248 příznakových případů covidu-19.

Čínské přírůstky nově infikovaných jsou v porovnání s některými jinými zeměmi v době vrcholící pandemie stále relativně nízké. Peking však v souvislosti s covidem-19 uplatňuje princip takzvané nulové tolerance, který předpokládá rozsáhlé uzávěry v případě sebemenšího výskytu nákazy.

24. listopadu 2022

Autoři: ,

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat