Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Čína poprvé přiznala, že staví svou první letadlovou loď

Svět

  15:22
PEKING - Náčelník generálního štábu čínské armády generál Čchen Ping-te potvrdil, že Čína buduje svou první letadlovou loď. Odmítl nicméně upřesnit, kdy bude plavidlo hotové.

Podle odborníků vzniká plavidlo modernizací 300 metrů dlouhé sovětské lodi Varjag, jež byla konstruována v 80. letech pro potřeby sovětského námořnictva, ale kvůli nedostatku financí nikdy nebyla dokončena. foto: Reuters

Podle agentury AFP jde o první přiznání stavby plavidla tajnůstkářským čínským komunistickým režimem.

Stavbu letadlové lodi, která je již delší dobu veřejným tajemstvím, potvrdil náčelník generálního štábu Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA) v rozhovoru pro čínsky psaný list Hong Kong Commercial Daily.Podle odborníků vzniká plavidlo modernizací 300 metrů dlouhé sovětské lodi Varjag, jež byla konstruována v 80. letech pro potřeby sovětského námořnictva, ale kvůli nedostatku financí nikdy nebyla dokončena.

Podle odborníků vzniká plavidlo modernizací 300 metrů dlouhé sovětské lodi Varjag, jež byla konstruována v 80. letech pro potřeby sovětského námořnictva, ale kvůli nedostatku financí nikdy nebyla dokončena. Po rozpadu Sovětského svazu zůstal rezavějící trup Varjagu v loděnicích na Ukrajině, odkud ji koupila čínská firma napojená na ČLOA s tvrzením, že ji chce přeměnit na plovoucí kasino v Macau. Nyní kotví v přístavu Ta-lien na severovýchodě Číny.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle expertů je letadlová loď těsně před dokončením a očekává se, že by již letos mohla být zkušebně spuštěna na vodu. Analytici předpokládají, že plavidlo poslouží výcvikovým účelům a jako model pro budoucí čínské letadlové lodě.

Generálporučík čínské armády Čchi Ťien-kuo zdůraznil, že loď nebude představovat hrozbu pro jiné země. Po spuštění plavidla na vodu, "nebude tato letadlová loď vstupovat do teritoriálních vod jiných zemí", podotkl. "Všechny velké státy světa vlastní letadlové lodě - jsou symbolem velkých států," dodal Čchi, přičemž zopakoval tradiční prohlášení, že Peking zastává "obrannou" vojenskou politiku.

"Bylo by pro nás lepší, kdybychom jednali dříve... Nyní čelíme v okolních mořích velkému tlaku, ať už jde o Jihočínské moře, Východočínské moře, Žluté moře či Tchajwanskou úžinu," konstatoval. Čína vede námořní spory s několika zeměmi, včetně Vietnamu, Filipín či Japonska. Také Spojené státy vyjádřily obavy o sílící námořní ambice Číny.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...