Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čínská policie střílela na mnichy. Přitvrdíme v boji proti dalajlamově klice, hlásá

Svět

  20:44
PEKING - Čína přitvrdí postup vůči exilovému duchovnímu vůdci tibetských buddhistů dalajlamovi, prohlásil jeden z lídrů komunistické strany. Oznámení přišlo poté, co čínská policie v neklidné tibetské oblasti na jihozápadě Číny o víkendu začala střílet na skupinu mnichů a dalších lidí, kteří se sešli, aby oslavili dalajlamovy narozeniny.

Dalajlama. foto: ČTK

Nejméně dvě osoby byly vážně zraněny, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na skupiny na ochranu lidských práv.

Čtvrtý muž v hierarchii čínské komunistické strany Jü Čeng-šeng oznámil, že úřady vyostří boj proti dalajlamovi, kterého čínští představitelé označují za "vlka v mnišském rouše", jenž usiluje o odtržení Tibetu od Číny. Podle Reuters se patrně snažil vyvrátit spekulace o tom, že by se nové vedení země mohlo zaměřit na zlepšení vztahů s tibetským vůdcem žijícím od roku 1959 v exilu v Indii. "Z důvodu zachování jednoty národa a vývoje stability v tibetské oblasti musíme zaujmout zcela jasný postoj a přitvrdit boj proti dalajlamově klice," citovala Jüova slova agentura Nová Čína.

ČTĚTE TAKÉ:

Buddhističtí vůdci se podle něj musí vzdát veškerých separatistických aktivit a plně uznat vládu komunistické strany. Vztahy Číny s dalajlamou se prý mohou zlepšit až ve chvíli, kdy otevřeně uzná, že Tibet je odedávna součástí Číny, a zanechá aktivit směřujících k nezávislosti. Dalajlama však dlouhodobě tvrdí, že chce dosáhnout pouze vyšší míry autonomie v rámci Číny a nikoli odtržení Tibetu. Víkendový incident se podle ochránců lidských práv odehrál v sobotu v Kan-c' v provincii S'-čcuan. Mniši a jejich stoupenci se sešli na posvátné hoře, kde chtěli zapálit vonné tyčinky na počest 78. narozenin dalajlamy, uvedla skupina International Campaign for Tibet sídlící v USA.

"Na místě byl značný počet policistů a vojáků. Podle jednoho zdroje to bylo nejméně sedm vojenských nákladních automobilů a policejních vozidel," napsala skupina v prohlášení, které e-mailem zaslala novinářům.

Stříleli bez varování

"Ozbrojené síly se pokusily Tibeťanům zabránit v jejich obřadu a shromáždění, někteří z přítomných Tibeťanů se vojákům a policistům snažili vysvětlit, že zapálit kadidlovou tyčinku není zločin. Policisté prý na ně bez varování začali střílet a použili i slzný plyn," dodala skupina. Dva mniši byli těžce zraněni střelou do hlavy, zranění utrpělo i několik dalších osob.

Čínské bezpečnostní síly často používají nekompromisní taktiky, aby zastavily protesty v tibetských oblastech, k užití zbraní se však uchylují velmi zřídka. Čínští oficiální činitelé v Kan-c' uvedli, že nemají o žádném podobném incidentu informace. Od roku 2009 se už nejméně 119 Tibeťanů zapálilo na protest proti čínské vládě v Tibetu. Většina z těchto případů se stala v tibetských oblastech provincií S'-čchuan, Kan-su a Čching-chaj. Tibeťané viní Peking, že utlačuje místní obyvatele, jazyk i kulturu.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...