Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čína pustila do Lhasy novináře

Svět

  12:20
PEKING/LHASA - Buddhistické kláštery v Tibetu se potýkají s nedostatkem zásob, v jednom z nich dokonce zemřel hlady mnich. Čínské jednotky kláštery blokují od potlačení protivládních demonstrací. Čína sice po dlouhé době pustila do tibetského hlavního města Lhasy zahraniční novináře, zřejmě však na ně budou dohlížet úřady.

Tibet. foto: AFP

Humanitární situace v tibetských klášterech se zhoršuje. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na tibetské exilové zdroje. Peking rovněž plánuje posílit v klášterech "vlasteneckou výchovu", která je zaměřena proti duchovnímu vůdci dalajlamovi. Do tibetského správního centra Lhasy dnes po týdnu přijela první skupina zahraničních novinářů.

Podle tibetských exilových organizací se obklíčené kláštery potýkají s nedostatkem potravin, pitné vody a léků. V klášteře Ramočhe ve Lhase údajně jeden z mnichů zemřel hlady. Šéf tibetské organizace Komunistické strany Číny Čang Čching-li dnes prohlásil, že je třeba posílit "vlasteneckou výchovu" tibetských mnichů.

Sarkozy hrozí bojkotem her

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy nevyloučil bojkot letních olympijských her v Číně nebo alespoň zahajovacího ceremoniálu s ohledem na čínský postup proti Tibeťanům. Na přímý dotaz ohledně bojkotu řekl, že "všechny možnosti jsou otevřené".

Sarkozy řekl, že vyzývá čínské úřady k odpovědnému chování. "Chci, aby začal dialog, a moje odpověď bude záviset na čínské reakci," řekl. Británie zatím oficiálně bojkot olympijských her nepodporuje. Premiér Gordon Brown a korunní princ Charles ovšem v květnu přijmou tibetského duchovního vůdce dalajlamu.

"Vlasteneckou výchovu používáme z toho důvodu, že se dalajlama snaží narušit vývoj Tibetu a obvyklé rituály tibetského buddhismu," řekl Čang. "Měla by zastavit pokusy dalajlamovy kliky o infiltraci (do klášterů) a nabídnout mnichům vzdělání," dodal.

Čína rovněž pokračuje v zatýkání údajných organizátorů nepokojů v Tibetu. Při nich od 14. března zemřelo podle oficiálních údajů 22 lidí, tibetské exilové organizace ale uvádějí 140 obětí. Státní média dnes oznámila, že se policii vzdalo 600 účastníků demonstrací. Peking slibuje demonstrantům, kteří se dobrovolně přihlásí úřadům, shovívavé zacházení, proti ostatním prý tvrdě zasáhne.

Do Lhasy dnes dorazila první skupina zahraničních novinářů od 20. března, kdy museli poslední dva dopisovatelé Tibet opustit. Podle čínského ministerstva zahraničí by měli novináři navštívit místa, akde protičínské nepokoje propukly. Podle agentur však není jasné, do jaké míry se budou moci zahraniční reportéři ve městě volně pohybovat. Peking označil třídenní cestu novinářů do tibetské metropole za důkaz toho, že se situaci podařilo dostat pod kontrolu.

Podle agentury AP se Lhasou dnes pohybovaly silné policejní a vojenské oddíly. Tibeťané vycházejí z domů jen výjimečně a často jsou kontrolováni policií. Pohyb zahraničních novinářů po městě údajně úřady neomezují. Protičínské demonstrace, z jejichž organizace Peking obviňuje dalajlamu, pokračovaly v provincii Čching-chaj, která s Tibetem sousedí. Proti potlačení tibetských nepokojů zde protestovalo na 300 lidí. Poklidnou demonstraci podle agentury Reuters po půl hodině rozehnali policisté.

Přibližně 400 buddhistických mnichů se shromáždilo také v provincii S'-čchuan. Protestovali proti pondělnímu incidentu, kdy policie při potlačování demonstrace údajně zastřelila osmnáctiletého Tibeťana. I přes potlačení povstání tibetského povstání a pokračující protičínské nepokoje dnes předseda tibetského exilového parlamentu Karma Čhöphel na tiskové konferenci v Evropském parlamentu prohlásil, že se olympijské hry v Pekingu mají konat. "Pokud se Čína bude účastnit mnoha mezinárodních akcí, bude se muset přizpůsobit standardům platným po celém světě," vysvětlil Čhöphel.

Autor: