Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Chceme rovné podmínky, bouří se Čína proti vyřazení z tendru o Dukovany. Očekává revizi rozhodnutí

Jaderná elektrárna Dukovany. foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. V úterý to uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na otázku ruské agentury TASS. Prezident Miloš Zeman totiž v pondělí podepsal zákon, který z tendru vylučuje ruské a čínské firmy.
  10:29aktualizováno  15:29

„Doufáme, že Česká republika bude respektovat pravidla tržního hospodářství a zaručí férovou konkurenci,“ uvedla mluvčí čínské diplomacie.

Podle ní čínská vláda očekává, že Česko zavede opatření, aby zaručila pro zahraniční investory „nediskriminační a transparentní obchodní prostředí“.  Ruské ministerstvo zahraničí krok Prahy zatím nekomentovalo.

Český ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček změnu postoje odmítl. „Česká republika nic přehodnocovat nebude, v tuto chvíli probíhá bezpečnostní posouzení všech potenciálních uchazečů a jsem rád, že jsme našli napříč politickým spektrem kompromis a naším cílem je v nejrychlejší možné době spustit tendr. V tuto chvíli nepřipadá v úvahu vůbec to, aby se cokoliv rozšiřovalo,“ řekl ministr Radiožurnálu.

Záměr nepozvat do výběrového řízení čínskou stranu oznámilo ministerstvo průmyslu a obchodu na konci března. Ruský Rosatom pak vláda z tendru vyřadila v polovině dubna. Učinila tak v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

KOMENTÁŘ: Jak dostavět Dukovany? Hlavně bychom měli říci, co chceme

V pondělí Zeman podepsal takzvaný nízkouhlíkový zákon, který obsahuje bezpečnostní záruky. Zákon počítá s tím, že pro výstavbu nového bloku v Dukovanech bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. O tendr na výstavbu nových jaderných reaktorů dříve projevily zájem ruské i čínské jaderné firmy.

Dukovany nemají stavět Rusové ani Číňané, bude přímo v zákoně, shodly se vláda a opozice:

15. června 2021

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat