Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník, spor mezi mocnostmi graduje

Svět

  17:54
Washington/Peking - Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako násilník neznalý zákona. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedl ve svých poznámkách připravených pro senátní zahraniční výbor šéf americké diplomacie pro východní Asii David Stilwell. Nejvýše postavený diplomat USA pro evropské záležitosti Phillip Reeker pak uvedl, že je Evropa centrem snah Pekingu o nahrazení USA v roli globálního lídra.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Na sporné hranici mezi Indií a Čínou se zase střílelo. Oba státy se z incidentu navzájem obviňují

Stilwell prohlásil, že USA nechtějí nutit jiné země, aby se přidaly buď na stranu Washingtonu, či Pekingu. Spojené státy však usilují o to, aby se další státy postavily proti „škodlivému“ jednání Číny a chránily svou suverenitu a ekonomické zájmy.

Spor mezi USA a Čínou však podle něj nemusí přerůst v konflikt a Spojené státy se budou snažit s Pekingem spolupracovat v oblastech, kde se jejich zájmy shodují, například ohledně Severní Koreje.

Stilwell rovněž prohlásil, že poslední měsíce přinesly „zvlášť nehorázné příklady chování Pekingu“. Mezi ně podle něj patří násilnosti na hranicích s Indií, „agresivní“ kroky v Jihočínském moři, kolem Tchaj-wanu a ve vodách, o něž vede Čína spory s Japonskem. Peking se podle něj také snaží vymýtit tibetskou a mongolskou kulturu, „pokračuje v kampani represí a nucených prací“ v oblasti Sin-ťiang, kde žijí menšinoví Ujgurové, a prosadil kontroverzní bezpečnostní zákon v Hongkongu.

„Toto nejsou kroky zodpovědného globálního aktéra, ale násilníka neznalého zákona,“ řekl Stilwell.

Útoky se stupňují

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních měsících stupňuje útoky na Peking, přičemž podle řady pozorovatelů se prezident snaží svým tvrdým postojem přesvědčit voliče před listopadovými volbami, ve kterých bojuje o druhý mandát.

Čína se tak stala hlavním zahraničněpolitickým tématem kampaně. Menšinoví demokraté v Senátu ve čtvrtek představili vlastní zákony, které by měly pomoci USA čelit rostoucímu vlivu Číny, posílit americkou konkurenceschopnost a změnit způsob, jakým Spojené státy udržují diplomatické vztahy s Pekingem.

Americká cla na čínské zboží jsou v rozporu s pravidly, tvrdí Světová obchodní organizace

Nejvýše postavený americký diplomat pro evropské záležitosti Reeker ve čtvrtek na stejném slyšení v Senátu prohlásil, že je Evropa hlavním působištěm Číny v její snaze o nahrazení USA v roli globální lídra. Primární vojenskou hrozbou pro starý kontinent je však podle něj nadále Rusko.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat