Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník, spor mezi mocnostmi graduje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Washington/Peking  Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako násilník neznalý zákona. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedl ve svých poznámkách připravených pro senátní zahraniční výbor šéf americké diplomacie pro východní Asii David Stilwell. Nejvýše postavený diplomat USA pro evropské záležitosti Phillip Reeker pak uvedl, že je Evropa centrem snah Pekingu o nahrazení USA v roli globálního lídra.

Stilwell prohlásil, že USA nechtějí nutit jiné země, aby se přidaly buď na stranu Washingtonu, či Pekingu. Spojené státy však usilují o to, aby se další státy postavily proti „škodlivému“ jednání Číny a chránily svou suverenitu a ekonomické zájmy.

Spor mezi USA a Čínou však podle něj nemusí přerůst v konflikt a Spojené státy se budou snažit s Pekingem spolupracovat v oblastech, kde se jejich zájmy shodují, například ohledně Severní Koreje.

Stilwell rovněž prohlásil, že poslední měsíce přinesly „zvlášť nehorázné příklady chování Pekingu“. Mezi ně podle něj patří násilnosti na hranicích s Indií, „agresivní“ kroky v Jihočínském moři, kolem Tchaj-wanu a ve vodách, o něž vede Čína spory s Japonskem. Peking se podle něj také snaží vymýtit tibetskou a mongolskou kulturu, „pokračuje v kampani represí a nucených prací“ v oblasti Sin-ťiang, kde žijí menšinoví Ujgurové, a prosadil kontroverzní bezpečnostní zákon v Hongkongu.

„Toto nejsou kroky zodpovědného globálního aktéra, ale násilníka neznalého zákona,“ řekl Stilwell.

Útoky se stupňují

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních měsících stupňuje útoky na Peking, přičemž podle řady pozorovatelů se prezident snaží svým tvrdým postojem přesvědčit voliče před listopadovými volbami, ve kterých bojuje o druhý mandát.

Čína se tak stala hlavním zahraničněpolitickým tématem kampaně. Menšinoví demokraté v Senátu ve čtvrtek představili vlastní zákony, které by měly pomoci USA čelit rostoucímu vlivu Číny, posílit americkou konkurenceschopnost a změnit způsob, jakým Spojené státy udržují diplomatické vztahy s Pekingem.

Nejvýše postavený americký diplomat pro evropské záležitosti Reeker ve čtvrtek na stejném slyšení v Senátu prohlásil, že je Evropa hlavním působištěm Číny v její snaze o nahrazení USA v roli globální lídra. Primární vojenskou hrozbou pro starý kontinent je však podle něj nadále Rusko.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...