Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník, spor mezi mocnostmi graduje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Washington/Peking  Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako násilník neznalý zákona. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedl ve svých poznámkách připravených pro senátní zahraniční výbor šéf americké diplomacie pro východní Asii David Stilwell. Nejvýše postavený diplomat USA pro evropské záležitosti Phillip Reeker pak uvedl, že je Evropa centrem snah Pekingu o nahrazení USA v roli globálního lídra.

Stilwell prohlásil, že USA nechtějí nutit jiné země, aby se přidaly buď na stranu Washingtonu, či Pekingu. Spojené státy však usilují o to, aby se další státy postavily proti „škodlivému“ jednání Číny a chránily svou suverenitu a ekonomické zájmy.

Spor mezi USA a Čínou však podle něj nemusí přerůst v konflikt a Spojené státy se budou snažit s Pekingem spolupracovat v oblastech, kde se jejich zájmy shodují, například ohledně Severní Koreje.

Stilwell rovněž prohlásil, že poslední měsíce přinesly „zvlášť nehorázné příklady chování Pekingu“. Mezi ně podle něj patří násilnosti na hranicích s Indií, „agresivní“ kroky v Jihočínském moři, kolem Tchaj-wanu a ve vodách, o něž vede Čína spory s Japonskem. Peking se podle něj také snaží vymýtit tibetskou a mongolskou kulturu, „pokračuje v kampani represí a nucených prací“ v oblasti Sin-ťiang, kde žijí menšinoví Ujgurové, a prosadil kontroverzní bezpečnostní zákon v Hongkongu.

„Toto nejsou kroky zodpovědného globálního aktéra, ale násilníka neznalého zákona,“ řekl Stilwell.

Útoky se stupňují

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních měsících stupňuje útoky na Peking, přičemž podle řady pozorovatelů se prezident snaží svým tvrdým postojem přesvědčit voliče před listopadovými volbami, ve kterých bojuje o druhý mandát.

Čína se tak stala hlavním zahraničněpolitickým tématem kampaně. Menšinoví demokraté v Senátu ve čtvrtek představili vlastní zákony, které by měly pomoci USA čelit rostoucímu vlivu Číny, posílit americkou konkurenceschopnost a změnit způsob, jakým Spojené státy udržují diplomatické vztahy s Pekingem.

Nejvýše postavený americký diplomat pro evropské záležitosti Reeker ve čtvrtek na stejném slyšení v Senátu prohlásil, že je Evropa hlavním působištěm Číny v její snaze o nahrazení USA v roli globální lídra. Primární vojenskou hrozbou pro starý kontinent je však podle něj nadále Rusko.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...