Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína se pře s Američany kvůli Tchaj-wanu

Čínský prezident Chu Ťin-tchao | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský prezident Chu Ťin-tchao | foto: ČTK

KJÓTÓ Prezident Spojených států amerických George Bush vyzval v průběhu své několikadenní cesty do Asie Čínu, aby zajistila občanům Tchaj-wanu větší svobody.

Čína dnes varovala, že nebude tolerovat vměšování do záležitostí Tchaj-wanu. Bush dnes vyzval z Japonska Čínu k mírovému dialogu s tímto ostrovním státem, jež Čína považuje za svoji povstaleckou provincii.

"Tchaj-wan je součástí Číny, nedělitelnou součástí Číny a Čína nebude tolerovat vměšování do svých vnitřních záležitostí," řekl čínský ministr zahraničí Li Čao-sing na okraj fóra Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v jihokorejském Pusanu.

Americký prezident, který v úterý zahájil cestu po několika asijských zemích zastávkou v Japonsku, pochválil pokrok dosažený v Tchaj-wanu a řekl, že ostrov přešel "od represí k demokracii". 

"Tchaj-wan je svobodný, demokratický a prosperující. Tchaj-wan nastolil svobodu ve všech oblastech a dovedl svůj lid k prosperitě a vytvořil svobodnou a demokratickou čínskou společnost," řekl Bush a dodal, že USA nadále podporují dialog mezi Čínou a Tchaj-wanem, aby dospěly k mírovému řešení svých sporů.

Bush: Čína se demokratizuje, ale musí udělat více
Bush ocenil, že Čína už udělala první kroky k demokratické reformě, ale zdůraznil, že musí udělat ještě více. "Když čínští představitelé splní legitimní tužby svých občanů po svobodě a
otevřenosti, mohou pomoci své zemi povznést se na úroveň moderního, prosperujícího a důvěryhodného státu," uvedl Bush v projevu, z něhož citují světové agentury. 

"Politika jedné Číny zůstává nezměněna," řekl a zdůraznil, že ani jedna strana by neměla dělat kroky ke změně nynějšího stavu. Spojené státy podle něho budou dále podporovat dialog mezi Čínou a Tchaj-wanem, aby dospěly k mírovému řešení svých sporů.

I když Bush vyzval Čínu, aby umožnila větší politickou a náboženskou svobodu, připustil, že ekonomický rozvoj v minulých desetiletích přinesl velké zlepšení kvality života. Zdůraznil, že
tlak na demokratické reformy bude růst. Vyzval rovněž Čínu, aby zajistila pokrok v ochraně duchovního vlastnictví.

Na adresu Severní Koreje a Barmy měl tvrdá slova a řekl, že na rozdíl od Číny neudělaly ani první krok ke svobodě. Kritizoval vojenský režim v Barmě, zneužívání moci, mučení, znásilňování, popravy a násilné přesidlování lidí v této zemi. 

Premiéra Džuničira označil za svého dobrého přítele. Vyzval země zapojené do mezinárodních rozhovorů o severokorejském jaderném programu, aby projevily rozhodnost při
řešení krize. Výsledkem jednání by mělo být zbavení korejského poloostrova jaderných zbraní.

Bush v úterý zahájil týdenní cestu po asijských zemích. Dnes se sejde s japonským premiérem Džuničirem Koizumim a poté odletí do Jižní Koreje. Navštíví rovněž Čínu a Mongolsko. Hlavními tématy Bushovy mise jsou podle světových agentur liberalizace obchodu, dodržování lidských práv, boj proti šíření zbraní hromadného ničení a proti epidemii ptačí chřipky.
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...