14. prosince 2013 19:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína si zve na pohovor diktátora Kim Čong-una. Zatím jen přes média

Kim Čong-un salutuje vojákům čestné stráže. Čang Song-tchek druhý zleva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un salutuje vojákům čestné stráže. Čang Song-tchek druhý zleva | foto: ČTK

PCHONGJANG Čínská média nezvykle otevřeně vyzvala severokorejského vůdce Kim Čong-una k návštěvě Číny. Stalo se tak krátce poté, co Pchjongjang oznámil, že druhý nejmocnější muž KLDR, Kimův strýc Čang Song-tchek byl popraven.

KLDR mezitím stahuje z Číny svoje obchodní zástupce, což může souviset s pokračujícími čistkami v oblastech, jež měl Čang na starosti, tedy zahraničního obchodu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

"Kim Čong-un by měl co nejdříve zavítat do Pekingu. Tato návštěva by prospěla dlouhodobé stabilitě Severní Koreje," napsal ve svém pátečním úvodníku čínský Lidový deník, který vydává vládnoucí komunistická strana.

Jak poznamenal server BBC News, takovéto veřejné pozvání je značně neobvyklé, ve světle dramatických událostí v KLDR z posledních dní ale není naléhavý tón Pekingu nijak překvapivý.

ČTĚTE TAKĚ

Popravený Kimův strýc Čang Song-tchek byl hlavní kontaktní osobou KLDR s Čínou. Často navštěvoval Čínu s otcem stávajícího vůdce Kim Čong-ilem. V srpnu 2012 strávil na oficiální návštěvě v Číně šest dní, přičemž diskutoval především o zřízení dvou nových ekonomických zón inspirovaných čínskými hospodářskými reformami v KLDR.

Severokorejci se v pchjongjangském metru shromažďují kolem vyvěšených novin, které informují o odstranění Čang Song-tcheka

Severokorejci se v pchjongjangském metru shromažďují kolem vyvěšených novin, které informují o odstranění Čang Song-tcheka

Hlavním úkolem jeho tehdejší mise ale údajně bylo připravit návštěvu mladého Kim Čong-una v Číně.

Podle nepotvrzených zpráv měl Kim v úmyslu odjet do Číny koncem loňského roku, Peking, zaneprázdněný předáváním moci nové generaci komunistických vůdců, ale jeho návštěvu odložil.

Kim Čong-un doprovázel svého otce při cestě do Číny v roce 2011, od jeho smrti před dvěma roky tam ale nebyl.

S odvoláním na jihokorejskou agenturu Jonhap BBC uvedla, že stahování obchodních zástupců, zajišťujících s Čínou bilaterální obchod a investice, má postupovat po etapách. Může jít i o další známku toho, jak Čangův pád odráží Kimovo ochabující nadšení pro čínské ekonomické reformy.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!