Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína slaví nový rok, 200 milionů lidí jede za příbuznými

Svět

  12:30
PEKING - Miliony Číňanů od dnešní půlnoci oslavují ohňostroji a rodinnými sešlostmi příchod lunárního nového roku, který je ve znamení hada. Zároveň se loučí s rokem draka. Oslavy čínského nového roku patří mezi každoroční hlavní svátky také v mnoha dalších zemích Asie.

Rok draka skončil, teď se píše rok rok hada. foto: Reuters

Had má v čínské mytologii nejednoznačnou pověst. Lidé narození v jeho znamení jsou podle všeobecných charakteristik chytří, hezcí, okouzlující, elegantní, záhadní, prohnaní a vášniví. Mohou být ale také pyšní, marniví a krutí.

Zhruba 200 milionů Číňanů se vydalo na cesty za svými příbuznými. Podle BBC jde zřejmě o největší hromadný přesun obyvatelstva na Zemi. Velká čínská města na svátky opustili přespolní pracovníci, kteří jsou nyní doma se svými rodinami v často vzdálených provinciích. Někteří se s příbuznými a svými dětmi vidí poprvé od loňských oslav nového roku. Migrující pracovníci rodinám přivážejí naspořené peníze. Pro mnoho z nich jde o jediný sváteční den v roce.

Desetitisíce lidí se vydaly na cesty za příbuznými také například ve Vietnamu, jak informovala tamní média. Trhy a obchody v uplynulých týdnech nabízely nejrůznější dekorace. Převažují červená a zlatá, neboť tyto barvy údajně nosí štěstí. Lidé si dávají červené obálky pro štěstí a vyvěšují lampiony.

K oslavám patří rovněž tradiční jídla, která mají kromě štěstí lidem přinést dlouhověkost. Dnes snězená polévka s rýžovými nudlemi prý ochrání zdraví, prodlouží život o rok a uchrání rodinu na celý rok od nešťastných událostí.

Zazpívala Celine Dion

Nejviditelnější součástí oslav jsou tradiční ohňostroje. Úřady v Pekingu však obyvatele metropole vyzvaly, aby pyrotechniku omezili vzhledem k nedávným vysokým hladinám znečištění ovzduší. Už v sobotu večer si odhadem 700 milionů lidí v televizi naladilo tradiční galapředstavení, v němž vystoupila například americká zpěvačka Celine Dion s písní My Heart Will Go On z velkofilmu Titanic. Podle BBC jde o jeden ze dvou songů v angličtině všeobecně známých v Číně. Tím druhým je Happy Birthday.

Vláda hada, který je šestým znamením čínského horoskopu, potrvá až do 30. ledna 2014, kdy ho vystřídá společenský a vášnivý kůň.

Vznik nejstaršího kalendáře v lidské historii se datuje od roku 2637 či 2636 před naším letopočtem, kdy ho zavedl legendární Žlutý císař (Chuang Ti) jmenováním 12 zvířat jako svých strážců. Podle legendy stál u zrodu kalendáře Buddha, který svolal všechny živočichy, aby se s ním přišli rozloučit, než opustí Zemi. Dostavilo se jich jen 12, za odměnu jim Buddha přisoudil vládu v čase v pořadí, v jakém přišli: myš (krysa), buvol, tygr, králík (zajíc), drak, had, kůň, ovce (koza), opice, kohout (krocan), pes a vepř.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat