Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Svět

Čína má v Evropě tajné policejní stanice, tvrdí Španělé. V síti je i Česko

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: AP

Čínský režim provozuje po celém světě nelegální „policejní stanice“, díky kterým se jí daří vyhledávat čínské disidenty a nutit je k návratu domů. Nejvíc jich přitom má v Evropě. Tajné úřady už prošetřuje nizozemská vláda a podobné základny jsou i ve Velké Británii, Německu, Španělsku a dalších zemích. Podle Deníku N sledují dvě čínská centra v Praze i české tajné služby.
  15:18

Pozornost k tajným „policejním stanicím“ přitáhlo vyšetřování v Nizozemsku, kde se úřady zaměřily na nelegální centra v Amsterdamu a Rotterdamu. Tato centra tvrdí, že nabízejí diplomatickou pomoc čínským občanům, ale nejsou registrovaná u nizozemské vlády.

Nizozemská televizní stanice RTL Nieuws zjistila, že kanceláře vykonávaly administrativní úkony, včetně dálkového obnovování řidičských průkazů čínských občanů. Její reportáž pak začala zajímat i bezpečnostní složky. „Pravdou je, že nás čínská vláda o těchto centrech diplomatickými kanály nikdy neinformovala, kvůli čemuž jsou už ze samé podstaty nelegální,“ řekl mluvčí nizozemské diplomacie.

V roce 2018 si stanici v Amsterdamu otevřela policie z provincie Če-ťiang, letos pak vznikla základna policie z Fu-ťienu v Rotterdamu, a to nepřekvapivě bez viditelného označení na fasádě. Právě z těchto dvou regionů Číňané nejvíc emigrují za hranice, uvádí stanice Deutsche Welle.

Čína přitom své policejní stanice využívá i k umlčování politických oponentů. Televize RTL cituje čínského disidenta Wang Ťing-jüa žijícího v Nizozemsku. Muž popsal, že mu letos z jedné z těchto služeben zavolali a nabádali ho, aby se vrátil do Číny. Prý mu kladli na srdce, aby „myslel na své rodiče“, a od té doby ho soustavně zastrašují. Podobně se prý dostali k ženě podnikající v Kambodži a vyhrožovali jí, že odpojí dům její matky od energií.

Španělská organizace na ochranu lidských práv Safeguard Defenders v září vydala zprávu Chinese Transnational Policing Gone Wild (Čínská nadnárodní policejní práce zdivočela). Ta se činností čínských center po celém světě zabývá a uvádí, že tyto kanceláře slouží Pekingu k získávání zpravodajských informací, dohlížení na čínskou komunitu a v případě potřeby donucení Číňanů k návratu do vlasti, kde mohou čelit pronásledování.

Čínské ministerstvo zahraničí tyto zprávy označilo za „zcela nepravdivé“. Kanceláře mají podle něj jen pomáhat čínským občanům, například právě při obnovování dokladů. Sama Čína přitom uvedla, že se jí mezi dubnem loňského roku a letošním červencem podařilo „přemluvit k návratu“ do rodné země na 230 tisíc lidí. Ti byli údajně podezřelí z podvodu. Právě obvinění z podvodu má být falešná záminka, jak se ke kritikům režimu dostat.

Podobné základny jako v Nizozemsku čínský režim provozuje po celém světě, jsou na pěti kontinentech v jednadvaceti zemích. A nejvíc tajných služeben je právě v Evropě. Až devět základen sídlí ve Španělsku, dvě také v Londýně a Glasgow, tři v Paříži, jedna ve Frankfurtu, dvě v Budapešti a po jedné i v Bratislavě či ve Vídni.

Deník N pak před časem uvedl, že v Česku také působí dvě čínské „policejní stanice“, na které se Číňané mohou obracet v případech, kdy potřebují vyřídit nové dokumenty nebo se mimo jiné stanou obětí trestného činu. Centra však rovněž slouží ke sledování příslušníků místní diaspory a ke sběru informací.

Aktivity dvou čínských center v Praze sleduje i Bezpečnostní informační služba (BIS). Deníku N to řekl její mluvčí Ladislav Šticha. „Je možné také konstatovat, že nejen Čína, ale i některé další státy vyvíjejí aktivity ve snaze získat kontrolu nad vlastní diasporou v České republice. V této chvíli ovšem nemáme informace, že by tato činnost měla dopad na bezpečnost státu,“ sdělil listu, podle kterého se věcí zabývá i ministerstvo zahraničí.

Safeguard Defenders tvrdí, že čínští policisté na všech úrovních mají instrukce, jak s údajnými podvodníky zacházet. „Zbourat majetek pořízený za nelegálně získané peníze, dostat tyto peníze zpět. Zakázat dětem podezřelých studovat na veřejných školách. Pozastavit veškeré dotace na zdravotní pojištění a zabavit pasy. Zakázat všem ‚nečestným osobám‘ cestovat rychlovlaky a letadly a ubytovat se v hotelech. Zastavit všechny žádosti o politické dotace na úrovni okresu nebo vyšším,“ cituje organizace.

List The Times pak připomíná, že začátkem září čínská vláda přijala zákon proti online podvodům, který ukotvuje nárok na souzení čínských občanů žijících v zahraničí.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...