Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyzývám Čínu, aby uznala realitu. Prezident Tchaj-wanu navrhuje jednání

Svět

  6:20
Podle tchajwanského prezidenta Williama Laje Čína nemá právo postihovat obyvatele ostrova nebo omezovat jejich práva. Prezident tak vyjádřil nesouhlas s hrozbou Pekingu, že bude v krajních případech zarytým zastáncům nezávislosti Tchaj-wanu ukládat trest smrti. Čína tím na Tchaj-wan zvýšila svůj nátlak, ačkoliv její justice nemá nad demokraticky spravovaným ostrovem žádnou soudní pravomoc.

„Vyzývám Čínu, aby uznala realitu, v níž Čínská republika (Tchaj-wan, pozn. ČTK) funguje, a jednala s legitimně zvolenou vládou ostrova. Pokud tak neučiní, vzájemné vztahy se jen zhorší,“ cituje Reuters Laje. Prezident rovněž kritizoval přístup Číny, v jejíchž očích když nepodporujete sjednocení, podporujete nezávislost Tchaj-wanu. Tchajwanský prezident Číně opakovaně nabídl jednání, Peking jej však odmítl.

Čínské soudy a státní zastupitelství, veřejné a státní bezpečnostní orgány by podle nových pokynů měly v souladu se zákonem přísně trestat zastánce nezávislosti Tchaj-wanu za rozdělování země a podněcování k trestným činům odtržení a narušování národní suverenity, jednoty a územní celistvosti, uvedla čínská státní tisková agentura Nová Čína.

„Chci zdůraznit, že demokracie není zločin, to autokracie je skutečným zlem. Čína nemá absolutně žádné právo postihovat Tchajwance jen kvůli postojům, které zastávají. A už vůbec nemá právo je postihovat napříč hranicemi,“ řekl William Laj.

Čína si ostrov s demokraticky volenými zástupci dlouhodobě nárokuje jako vlastní území, jakkoli Tchaj-wan od roku 1949 fakticky funguje jako nezávislý stát. V poslední době opakovaně v okolí Tchaj-wanu pořádá vojenské manévry, na konci května v oblasti nasadila desítky těžce vyzbrojených letadel a lodí.

Autoři: ,