Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína umožnila týmu WHO ve Wu-chanu plný přístup na všechna místa, o které výzkumníci požádali

Institut virologie ve Wu-chanu, který navštívil tým expertů WHO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Institut virologie ve Wu-chanu, který navštívil tým expertů WHO. | foto: Reuters

Wu-chan (Čína) Čínská strana umožnila týmu Světové zdravotnické organizace (WHO), který ve Wu-chanu zkoumá původ koronaviru způsobujícího nemoc covid-19, plný přístup na všechna místa a ke všem lidem, o nějž požádali. V rozhovoru poskytnutém agentuře AP to řekl člen týmu WHO Peter Daszak. Dodal, že čínská otevřenost byla větší, než čekali.

Tým podle něj předložil Číně pečlivě vypracovaný seznam míst a lidí, které chtěl zahrnout do svého vyšetřování - a nesetkal se s žádnými námitkami. „Zeptali se nás, kam chceme jít. Dali jsme jim seznam... a dostali se na všechna klíčová místa,“ řekl Daszak. „Na každé místo a ke všem lidem, s nimiž jsme se chtěli setkat. Takže to bylo opravdu dobré,“ dodal.

Do Wu-chanu dorazili experti WHO, budou pátrat po původu viru.
Do Wu-chanu dorazili experti WHO, budou pátrat po původu viru.

Daszak řekl, že tým nyní dokončil návštěvu všech míst a stráví několik dalších dní procházením údajů a konzultacemi s čínskými odborníky, než předloží shrnutí svých závěrů na tiskové konferenci před svým středečním odletem.

„Zatím nemůžu říci příliš mnoho o tom, co jsme zjistili, protože jsme ve fázi, kdy se týmy sejdou, aby probraly různé směry a problémy,“ řekl. Otázky, na něž se v následujících dnech zaměří, podle něj zahrnují výskyt prvních případů, jejich spojení se zvířaty a případnou úlohu takzvaného „chladného řetězce“. To je možnost, že se virus do Číny dostal v balení dováženého mraženého jídla; tuto neprokázanou teorii se Čína už dlouho snaží prosadit.

Daszak ocenil čínské odborníky, kteří celé měsíce připravovali návštěvu týmu WHO, především pak zástupkyni ředitele Wuchanského institutu virologie Š’ Čeng-li, se kterou spolupracoval už při zkoumání původu nemoci SARS v roce 2003.

Někteří lidé, především pak z kruhů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, pokládali institut za možného původce úniku koronaviru; tato podezření ale byla podle Daszaka „značně zpolitizovaná“.

Většina vědců hypotézu o úniku viru z laboratoře odmítá a soudí, že virus SARS-CoV-2 je přírodního původu a na lidi se přenesl z netopýrů nebo jiných živočichů; možná na wuchanském tržišti, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata.

Čínská vláda příjezd týmu WHO schválila až po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO přiměly, aby si na situaci veřejně postěžoval. Peking se snaží vyhnout obviněním, že existenci nového koronaviru zpočátku tajil a umožnil tak rozšíření nemoci, kterou už se po celém světě nakazilo přes 105 milionů lidí a více než 2,2 milionu zemřelo.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...