130 let

Meteorologický, ne špionážní, tvrdí Čína o balonu nad USA. Blinken odloží cestu

Svět
  •   6:28aktualizováno  19:28
Nad Spojenými státy se pohybuje čínský špionážní balón. Uvedl to vysoce postavený americký činitel z resortu obrany. Ten na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumal možnost, že by ho sestřelil. Čínské ministerstvo zahraničí tvrdí, že je balón civilním přístrojem pro výzkum počasí. Kvůli jeho omezeným manévrovacím schopnostem ho z prý plánovaného kurzu vychýlil vítr.

„Nepochybujeme o tom, že balón pochází z Číny,“ sdělil novinářům zmíněný činitel pod podmínkou zachování anonymity. Podle agentury AP také uvedl, že balón se pohybuje ve vysoké nadmořské výšce nad významnými místy s cílem shromáždit informace.

Zařízení americká armáda zaznamenala konkrétně nad státem Montana, v němž leží jaderná základna Malmstrom. Je na ní 150 sil pro mezikontinentální balistické střely, uvádí agentura Reuters. Podle dostupných údajů je základna jednou ze tří se strategickými raketami na území USA.

Čínské ministerstvo zahraničí balón označilo za meteorologický a uvedlo, že se Spojenými státy bude „nadále udržovat komunikaci, aby byla neočekávaná situace vhodně vyřešena“.

Resort obrany zvažoval, že balón sestřelí. Jelikož však jde o objekt velký „zhruba jako tři autobusy,“ existovalo riziko, že by jeho úlomky způsobily škody na zemi nebo někoho zranily. K místu, kde byl balón spatřen, nicméně podle ABC News odstartovaly stíhačky F-22, které však nakonec nedostaly pokyn objekt sestřelit.

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že balón se pohybuje ve výrazně vyšší výšce, než v jaké funguje komerční doprava, a nepředstavuje hrozbu ani pro lidi na zemi. Uvedl také, že USA podnikly kroky, které stroji zabrání shromažďovat citlivé informace.

Blinken kvůli balónu odsouvá návštěvu Číny

Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí (FDD) Craig Singleton Reuters řekl, že podobné balóny často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

„Načasování tohoto incidentu jen několik dní před plánovou návštěvou ministra (zahraničí Antonyho) Blinkena Pekingu je zvláštní,“ podotkl Singleton. Šéf americké diplomacie byl v Číně očekáván 5. února. Kvůli incidentu s čínským balónem však návštěvu posune, píše Reuters.

Zástupce ministerstva zahraničí řekl médiím, že ministr cestu posune, jelikož „nechce, aby incident s balónem jeho návštěvě dominoval“ a nechce také na situaci reagovat příliš přehnaně tím, že by cestu zrušil úplně.

I po čínském vyjádření o „meteorologickém balónu“ Pentagon zopakoval, že jde o objekt vybavený špionážní technikou, který se však pohybuje vysoko nad komerční leteckou dopravou a nepředstavuje žádnou hrozbu pro lidi na zemi.

Taylor Fravel, odborník na čínskou armádu z Massachusettského technického institutu (MIT), uvedl, že USA nyní používají ke sledování čínské armády vojenské satelity. Fravel si však není vědom, že by některý z nich v posledních letech narušil čínský vzdušný prostor.

Washington v posledních letech už několikrát podobnou aktivitu zaznamenal, doplnil mluvčí. Tentokrát se však balón nad územím USA pohybuje zřejmě déle než v předchozích případech, podotýká Reuters.

Nedlouho poté, co přišly zprávy o špionážním balónu z Washingtonu, oznámila Kanada, že monitoruje „potenciální druhý incident“. „Kanada podniká opatření pro zajištění bezpečnosti svého vzdušného prostoru, včetně monitorování potenciálního druhého incidentu,“ citovala AFP komuniké kanadského ministerstva obrany.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás