Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína uzavřela město Šu-lan. Obavy z návratu koronaviru uvrhly do karantény 700 tisíc lidí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

ŠU-LAN/PRAHA Čínské město Šu-lan nedaleko hranic s Ruskem se stalo vysoce rizikovou oblastí. Úřady nařídily karanténu po vzoru Wu-chanu a stovky tisíc lidí tak nesmí z města.

Všechny vesnice v okolí byly uzavřeny, stejně tak i rezidenční čtvrti. Ven smí jen jeden člověk z rodiny, navíc jen na dvě hodiny každý druhý den. Za tu dobu musí pro rodinu zařídit všechny potřebné věci od nákupu potravin až po hygienické potřeby.

Nečekaný zvrat přišel ve stejnou dobu, kdy centrální vláda v Pekingu naznačila, že by uvolnila opatření na hranicích. Země se zároveň chystá na jednu z největších akcí – odložený každoroční sjezd Komunistické strany Číny.

V Šu-lanu se mezitím zastavil život. Rezidenční oblasti jsou uzavřené až na jeden vjezd. Kdokoliv, kdo v místě nebydlí, jej nesmí navštívit. Pokud se v rámci uzavřené komunity objeví případ nakažení koronavirem, nikdo ji nesmí opustit, informoval v úterý deník The Guardian.

Město se stalo rizikovou oblastí minulý týden poté, co se objevilo několik nových případů nákazy. Úřady tehdy uzavřely školy a veřejná prostranství, přerušen byl i provoz městské dopravy. V pondělí se pak omezující nařízení ještě prohloubila a deník China Daily o městě informoval jako o „nejnovějším centru nákazy“.

V provincii Ťi-lin, kde se Šu-lan nachází, se za poslední dva týdny nakazilo nejméně 34 lidí. Podle čínských státních médií se brzy podaří situaci zvládnout. Objevují se dokonce spekulace, že nemoc se do regionu dostala ze zahraničí. Ťi-lin se totiž nachází v blízkosti ruských i severokorejských hranic.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...