Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Čína v Hongkongu plánuje zřídit úřad národní bezpečnosti

Prodemokratičtí protestující s britskou koloniální vlajkou během protestu proti nové legislativě foto: Reuters

Peking - Čína v sobotu zveřejnila podrobnosti z připravovaného bezpečnostního zákona pro Hongkong. Ve finančním velkoměstě, kde se kvůli zákonu odehrávají protesty, mimo jiné plánuje zřídit úřad dohlížející na národní bezpečnost, píší agentury AFP a Reuters.
  14:29aktualizováno  16:41

Británie přijme hongkongské občany, prosadí-li Čína bezpečnostní zákon, uvedl Johnson

Zákon dále počítá s tím, že jeho ustanovení budou mít přednost před veškerými hongkongskými zákony, se kterými by byl v rozporu. Město pod čínskou správou bude novou legislativu vymáhat skrze vlastní orgány, v některých případech se však počítá i se zásahem z Pekingu, píše zpravodajský server BBC.

Právní norma také umožní správci Hongkongu jmenovat soudce. Současnou správkyni města Carrie Lamovou její oponenti už řadu měsíců kritizují za podřízenost Pekingu. „Šéfka exekutivy bude mít moc vybrat si soudce, které chce,“ varuje proto poslanec a předseda Občanské strany Alvin Yeung.

Kontroverzním návrhem bezpečnostního zákona, který podle kritiků naruší hongkongskou autonomii a omezí svobody, se od čtvrtka zabýval stálý výbor, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu. Po skončení zasedání detaily návrhu zveřejnila tisková agentura Nová Čína. Kdy přesně bude zákon hotov, není zatím jasné.

Jde o porušení mezinárodních dohod, tvrdí západní země

Nová právní norma má podle Pekingu umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Zákon kritizovaly také západní země, včetně Spojených států či Británie, podle kterých jde kromě omezení autonomie též o porušení mezinárodních dohod, které Čína podepsala při převzetí města.

Hongkong předala v roce 1997 Británie Číně pod podmínkou, že bude po dobu 50 let spravován podle principu „jedna země, dva systémy“. Ten Hongkongu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví. Nový zákon by tyto svobody omezoval, domnívají se kritici, a umožnil by Pekingu politické pronásledování občanů Hongkongu.

Velkoměsto minulý rok zachvátily masivní protesty, které rozpoutal jiný návrh zákona. Ten měl umožnit vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny.

Čína udělá vše pro to, aby zabránila Tchaj-wanu v nezávislosti. Klidně prý použije sílu

Demonstranti vyjadřovali obavy, že lidé vydaní do Číny ovládané komunistickou stranou by mohli čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Hongkongská vláda nakonec návrh zákona pod tlakem stáhla, protesty ale pokračovaly s požadavkem širších demokratických reforem.

Po několikaměsíční pauze způsobené koronavirovou krizí vypukly v Hongkongu prodemokratické protesty opět v květnu právě kvůli návrhu bezpečnostní legislativy.

Autor: