Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína v Hongkongu plánuje zřídit úřad národní bezpečnosti

Prodemokratičtí protestující s britskou koloniální vlajkou během protestu proti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodemokratičtí protestující s britskou koloniální vlajkou během protestu proti... | foto: Reuters

Peking Čína v sobotu zveřejnila podrobnosti z připravovaného bezpečnostního zákona pro Hongkong. Ve finančním velkoměstě, kde se kvůli zákonu odehrávají protesty, mimo jiné plánuje zřídit úřad dohlížející na národní bezpečnost, píší agentury AFP a Reuters.

Zákon dále počítá s tím, že jeho ustanovení budou mít přednost před veškerými hongkongskými zákony, se kterými by byl v rozporu. Město pod čínskou správou bude novou legislativu vymáhat skrze vlastní orgány, v některých případech se však počítá i se zásahem z Pekingu, píše zpravodajský server BBC.

Právní norma také umožní správci Hongkongu jmenovat soudce. Současnou správkyni města Carrie Lamovou její oponenti už řadu měsíců kritizují za podřízenost Pekingu. „Šéfka exekutivy bude mít moc vybrat si soudce, které chce,“ varuje proto poslanec a předseda Občanské strany Alvin Yeung.

Kontroverzním návrhem bezpečnostního zákona, který podle kritiků naruší hongkongskou autonomii a omezí svobody, se od čtvrtka zabýval stálý výbor, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu. Po skončení zasedání detaily návrhu zveřejnila tisková agentura Nová Čína. Kdy přesně bude zákon hotov, není zatím jasné.

Jde o porušení mezinárodních dohod, tvrdí západní země

Nová právní norma má podle Pekingu umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Zákon kritizovaly také západní země, včetně Spojených států či Británie, podle kterých jde kromě omezení autonomie též o porušení mezinárodních dohod, které Čína podepsala při převzetí města.

Hongkong předala v roce 1997 Británie Číně pod podmínkou, že bude po dobu 50 let spravován podle principu „jedna země, dva systémy“. Ten Hongkongu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví. Nový zákon by tyto svobody omezoval, domnívají se kritici, a umožnil by Pekingu politické pronásledování občanů Hongkongu.

Velkoměsto minulý rok zachvátily masivní protesty, které rozpoutal jiný návrh zákona. Ten měl umožnit vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny.

Demonstranti vyjadřovali obavy, že lidé vydaní do Číny ovládané komunistickou stranou by mohli čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Hongkongská vláda nakonec návrh zákona pod tlakem stáhla, protesty ale pokračovaly s požadavkem širších demokratických reforem.

Po několikaměsíční pauze způsobené koronavirovou krizí vypukly v Hongkongu prodemokratické protesty opět v květnu právě kvůli návrhu bezpečnostní legislativy.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Advantage Consulting, s.r.o.
INTERNISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč