Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína varuje státy G7: Časy, kdy globální rozhodnutí diktovala malá skupina zemí, jsou dávno pryč

Svět

  8:38aktualizováno  10:01
Londýn/Carbis Bay - Malé skupiny zemí nevládnou světu, ty časy jsou dávno pryč, varoval státy skupiny G7 mluvčí čínského velvyslanectví v Londýně. Ekonomicky silné země vůči Číně na svém v neděli končícím třídenním setkání v britském Cornwallu se snaží zaujmout jednotnou pozici a řadou kroků a iniciativ čelit čínskému vlivu.

„Časy, kdy globální rozhodnutí diktovala malá skupina zemí, jsou dávno pryč,“ uvedl v neděli mluvčí velvyslanectví. „Vždy jsme věřili, že země, velké i malé, silné nebo slabé, chudé nebo bohaté, jsou si rovné a že světové záležitosti by se měly řešit rozhovory mezi všemi zeměmi,“ dodal.

Kanadský premiér Trudeau na summitu G7.
Schůzka německé kancléřky Merkelové s americkým prezidentem Bidenem.

Na podnět amerického prezidenta Joea Bidena se lídři v sobotu dohodli na nákladném plánu podpory rozvoje infrastruktury chudých zemí. Agentura Reuters k tomu napsala, že iniciativa Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) je snahou omezit rostoucí vliv Číny a o konkurenci nové Hedvábné stezky, kterou před osmi lety ohlásil čínský prezident Si Ťin-pching. 

Své odhodlání čelit čínskému vlivu v rozvojovém světě hodlají státy skupiny dát najevo také výrazným slibem vakcín proti nemoci covid-19 pro chudé státy.

Spojené státy chtějí na summitu ostatní členy G7 přesvědčit k přijetí konkrétního stanoviska k nucené práci v čínské provincii Sin-ťiang, kde žije menšina muslimských Ujgurů. Podle agentury AP ale zatím ohledně tohoto vyjádření nepanuje shoda.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...