Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína vrátí USA podvodního robota, Washington prý incident nafoukl

Svět

  21:13
PEKING - Čínské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že Spojeným státům vrátí podvodní zařízení, které ve čtvrtek zabavilo čínské námořnictvo. Peking poznamenal, že k vyřešení incidentu nepřispěl protest Spojených států, považuje ho za zveličování, uvedla agentura Reuters.

Průzkumná loď USNS Bowditch foto: Reuters

Čínské ministerstvo dodalo, že o vrácení zabaveného podvodnímu dronu „vhodným způsobem“ nyní jedná s Washingtonem, který podle něj incident „nafoukl“.

Loď čínského vojenského námořnictva zabavila aparát americké armádní výzkumné lodi, která podle čtvrtečního komentáře Pentagonu prováděla „legální vojenský průzkum vod Jihočínského moře“. Cílem výzkumu bylo získat údaje o slanosti, teplotě a čistotě mořské vody, což jsou data důležitá pro práci armádních sonarů.

V okamžiku zásahu čínského plavidla se americká loď pokoušela vytáhnout podmořský aparát z moře. Spojené státy v oficiální demarši požádaly o okamžité navrácení aparátu.

Agentura Reuters v pátek uvedla, že incident by mohl zvýšit obavy Washingtonu z rostoucí vojenské přítomnosti Číny v oblasti, která je předmětem sílících územních sporů. Nedávné satelitní snímky ukázaly, že Peking na sedmi umělých ostrovech v Jihočínském moři instaloval protiletadlové a protiraketové systémy.

Autor:

Mohlo by vás zajímat