Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína začne testovat lék na koronavir. Remdesivir vytvořil tým pod vedením Čecha

Počet nemocných se každým dnem zvyšuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet nemocných se každým dnem zvyšuje. | foto: ČTK

PEKING/PRAHA V Číně by ve čtvrtek u skupiny pacientů nakažených novým typem koronaviru měly začít klinické testy amerického antivirového přípravku remdesivir. Lék před několika lety vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem. Informovala o tom agentura Nová Čína.

Lék, který byl původně zamýšlen k boji s ebolou, poskytla k experimentální léčbě firma Gilead Sciences. Podle zprávy agentury Nová Čína už klinickou studii přípravku schválily čínské úřady.

„První pacienti, infikovaní virem 2019-nCoV, začnou podle očekávání užívat lék remdesivir ve čtvrtek,“ uvedl na středeční tiskové konferenci Cchao Pin, vedoucí programu klinických testů.

Zdravotníci musí nosit ochranné obleky, pokud přijdou do styku s pacienty,...
V Bangkoku lidé také nasadili roušky.

Při buněčných testech a testech na zvířatech se remdesivir ukázal být účinný proti koronavirům způsobujícím nemoci SARS a MERS. Na buněčné úrovni rovněž tento lék prokázal dobrou antivirovou účinnost i proti novému typu koronaviru, který je virům způsobujícím SARS a MERS blízce příbuzný, uvedl dále Cchao Pin. Při experimentální léčbě eboly byla látka naopak méně efektivní než jiné alternativy.

Testy budou na stovkách lidí

Klinické testy přípravku remdesivir se uskuteční v několika nemocnicích v čínském městě Wu-chan, odkud se virus koncem loňského roku začal šířit a odkud je také většina z 28 273 lidí, kteří se v Číně a v zahraničí novým koronavirem nakazili. Doposud nákaze podlehlo 565 osob - 564 lidí v Číně a jeden člověk na Filipínách. K testům bylo zaregistrováno 761 pacientů, uvedla agentura Nová Čína.

Podle listu The Wall Street Journal byl remdesivir patrně účinný při léčbě 35letého pacienta s koronavirem ve státě Washington na severozápadě USA. Muž, který se vrátil z čínského Wu-chanu, byl prvním potvrzeným nakaženým v USA. Látka tomuto pacientovi podle listu pomohla snížit teplotu a zmírnila veškeré další příznaky.

Remdesivir zatím v USA nebyl schválen pro užívání lidmi. Ve výjimečných situacích, kdy neexistuje účinná alternativa, nicméně mohou úřady testování přípravku na lidech umožnit, připomněl americký deník.

Obavy se rozplynuly

V úterý agentury Bloomberg informovala, že by nasazení léku mohla zkomplikovat jednání o patentu. O jeho udělení pro Čínu požádal Virologický ústav Čínské akademie věd. Žádost ústav, sídlící ve městě Wu-chan, tedy přímo v centru nynější epidemie, předložil 21. ledna společně s zdravotním ústavem vojenské akademie čínské armády.

Žádost o patent namísto „nucené licence“, umožňující vládě v případě nouze povolit výrobu patentově chráněného léku bez svolení vlastníka, podle agentury Bloomberg naznačuje, že Čína se souběžně se snahou omezit šíření nákazy snaží ukázat svůj respekt k duševnímu vlastnictví.

Vzhledem k faktu, že bude lék nasazen v nemocnicích, je ale jasné, že se Gilead s čínskými úřad dohodl na použití remdesiviru.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...