Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína zavírá Ujgury za nošení šátku i plnovousu. Šíří se zprávy o zneužívání a úmrtích

Čína legalizovala výchovné tábory, jejichž existenci až do nedávna popírala.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína legalizovala výchovné tábory, jejichž existenci až do nedávna popírala.... | foto: Reuters

Berlín Cesta do zahraničí, surfování po internetu, nošení šátku nebo plnovousu v mnoha případech stačí k zavření do některého z čínských převýchovných táborů pro menšinové Ujgury. Informují o tom německý list Süddeutsche Zeitung a rozhlasové a televizní stanice NDR a WDR s odvoláním na čínské dokumenty, které se jim podařilo získat.

V internačních táborech na severozápadě Číny je proti své vůli zavřen více než milion muslimských Ujgurů. Podle německého ministerstva zahraničí jsou v nich prováděny „převýchovné metody“, například vynucená sebekritika, popírání vlastní víry či mnohahodinové výslechy. Z táborů přicházejí také zprávy o zneužívání, sexuálním násilí a úmrtích.

Nový dokument čínské státní správy, která hovoří o dobrovolném pobytu v táborech, teď ukazuje, jak snadné je v jednom z nich skončit. Na zhruba 140 stranách obsahuje informace k více než 300 osob, které v táborech v provincii Sin-ťiang jsou, nebo tam byly dříve internovány.

V textu je tabulka, v níž je i sloupec nazvaný „přesný důvod pro účast na vzdělávání“. Nejčastějším důvodem je překročení zákonů týkajících se maximálního povolené počtu dětí. Mezi další patří: „tato osoba nosí dlouhé vousy“, „klikla na internetovou stránku, která obsahuje linky na nežádoucí zahraniční internetové stránky“ nebo „bez důvodu chyběla na vyvěšování vlajky“.

Ve výčtu důvodů k internaci je například také poutní cesta do Mekky, zahalení manželky nebo příbuzenský vztah k někomu, po němž se pátrá v zahraničí. Výjimečně je důvodem podezření, že daná osoba je členem nebo sympatizantem některé islamistické skupiny.

Seznam také obsahuje podrobné informace o internovaných a jejich rodinách, včetně místa bydliště, jejich každodenního chování nebo postoje vůči komunistické straně.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...