Sü Cao-cao si přála zmrazit svá vajíčka kvůli možnosti mít v budoucnu sama dítě, pokud se jí nepodaří najít vyhovujícího partnera, se kterým by dítě zplodila.
„Mé odvolání soud zamítl a potvrdil původní rozhodnutí,“ uvedla na sociální síti. „Tento výsledek se dal očekávat. Nejdůležitější je, že po tolika letech jsme dospěli ke konci, k určitému výsledku, k odpovědi,“ zdůraznila. Dodala, že svou věc nevzdává.
Sü Cao-cao si v roce 2018 přála zmrazit svá vajíčka v jedné pekingské nemocnici, ale klinika ji odmítla, protože procedura je určena pouze sezdaným párům trpícím neplodností. Sü Cao-cao nemocnici zažalovala, ale soud první instance předloni prohrála. Odvolací proces začal loni v květnu.
Ačkoliv neuspěla, tvrdí, že je ráda, že se jí podařilo vyvolat veřejnou debatu. „Myslím, že to jde dobrým směrem,“ uvedla s odvoláním na posun ve veřejném mínění. Svědčí o tom podle AFP poslanecké návrhy, které jsou příznivější vůči neprovdaným ženám.
Vláda vybízí občany k plození, populace klesá
V Číně předloni poprvé po šesti desetiletích zaznamenali pokles populace a vláda nyní velmi důrazně vybízí občany k plození dětí.
S hospodářským rozvojem ale rostoucí počet mladých žen uzavírá manželství později, popřípadě se nechtějí provdat a mít děti – přesto, že bývají po třicítce vystaveny tlaku rodin, aby tak učinily. Hodně Číňanek si nechalo zmrazit vajíčka v cizině, ale mnohé si podle Sü Cao-cao nemohou takový krok dovolit.
Čínské statistiky uvádějí, že loni obyvatel země druhý rok v řadě ubylo. Počet úmrtí byl vyšší než počet narození o 2,08 milionu. Příčinou je vedle rekordně nízkého počtu nově narozených dětí také vlna úmrtí spojená s uvolněním přísných omezení proti pandemii covidu-19. Celkový počet obyvatel země, kterou loni podle odhadů OSN v pozici nejlidnatějšího státu světa vystřídala Indie, poklesl na 1,409 miliardy.
V Číně se loni narodilo 9,02 milionu dětí, což je o 5,7 procenta méně než o rok dříve. Vůbec nejnižší číslo v historii statistik odpovídá polovině počtu novorozenců z roku 2016. Úřad sčítá pouze obyvatele pevninské Číny, tedy bez Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu. Předloni obyvatel Číny ubylo 850 tisíc a počet Číňanů tehdy klesl poprvé od velkého hladomoru z roku 1961, kdy byl u moci diktátor Mao Ce-tung.
Porodnost v Číně dlouhodobě klesá v důsledku politiky jednoho dítěte uplatňované od konce 70. let, jejímž cílem bylo zastavit tehdejší populační explozi, která podle čínské vlády představovala překážku pro vzestup ekonomiky a prosperity.
V roce 2016 povolily čínské úřady párům dvě děti a v roce 2021 Čína oznámila, že umožní rodinám mít až tři děti. Reformy ale navzdory krátkodobému nárůstu porodnosti klesající trend nezvrátily.
Číňané si především stěžují, že výchova a vzdělávání dětí jsou drahé. Negativní dopady má také rekordní výše nezaměstnanosti mezi mladými lidmi či krize trhu s nemovitostmi. Odborníci již delší dobu varují před rychlým stárnutím čínské společnosti, které znamená větší tlak na zdravotní a sociální péči a je spojeno s negativními dopady na ekonomický růst země.