Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína zpřísnila podmínky pro vstup do země, týká se i Česka. Jde o jedno z nejpřísnějších opatření na světě

Koronavirus v čínském Wu-chanu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus v čínském Wu-chanu. | foto: Gao Xiang/Xinhua via APČTK

Peking Čína zakázala vstup do země návštěvníkům z Británie, Belgie a Filipín kvůli zasažení těchto států epidemií nemoci covid-19. Cestující z řady dalších zemí, včetně USA, Francie, Německa či České republiky, budou nově potřebovat při vstupu do Číny kromě potvrzení o negativním PCR testu na koronavirus také potvrzení o negativním testu na protilátky IgM. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Agentura uvedla, že jde o jedna z nejpřísnějších cestovních opatření, která nějaká světová země přijala. Z Británie, Belgie a Filipín do Číny nesmí přijet ani lidé s platnými vízy a povolením k pobytu. Jedinou výjimku tvoří čínští státní příslušníci, kteří se chtějí vrátit do vlasti.

Británie má ze všech evropských států nejvyšší počet úmrtí na nemoc covid-19 od začátku epidemie - 47 832 a denně tam přibývá více než 20 000 nakažených. V Anglii od čtvrtka platí měsíční plošná uzávěra; lidé smějí vycházet ven jen v nutných případech, fungují pouze nezbytné služby.

Belgie, kde žije asi 11,5 milionu lidí, má podle Reuters nyní nejvyšší počet nově potvrzených infekcí na obyvatele. V posledním týdnu tam nakažených přibývalo denně v průměru více než 15 500.

Filipíny registrují druhý nejvyšší počet infekcí virem SARS-CoV-2 a úmrtí s covidem v jihovýchodní Asii (389 725 nákaz a 7409 úmrtí); hůř je na tom v regionu již jen Indonésie (425 796 nákaz a 14 348 úmrtí). Indonésie je ale více než dvakrát lidnatější než Filipíny.

Cestující z dalších zemí, jako jsou Spojené státy, Francie, Německo, Thajsko či Česká republika, budou muset od 6. listopadu při vstupu do pevninské Číny předložit negativní test na přítomnost koronaviru v těle a také na protilátky. Ten musí být proveden nejpozději 48 hodin před nástupem do letadla. Pokud návštěvník cestuje přes třetí zemi, musí tyto testy v tranzitní zemi absolvovat znovu.

Obchodní komora Evropské unie v Číně uvedla, že nevidí důvod, proč by se měl dosavadní systém měnit. „Bohužel, tyto změny de facto znamenají zákaz, aby se kdokoli vrátil ke svému životu, práci a rodině v Číně,“ napsala obchodní komora EU. Zároveň upozornila, že testy na protilátky nejsou v mnoha zemích široce dostupné.

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

Penzion Bílý Mlýn v Liberci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

Zabavená  motorová vozidla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...