Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Čína zpřísnila podmínky pro vstup do země, týká se i Česka. Jde o jedno z nejpřísnějších opatření na světě

Koronavirus v čínském Wu-chanu. foto: Gao Xiang/Xinhua via APČTK

Peking - Čína zakázala vstup do země návštěvníkům z Británie, Belgie a Filipín kvůli zasažení těchto států epidemií nemoci covid-19. Cestující z řady dalších zemí, včetně USA, Francie, Německa či České republiky, budou nově potřebovat při vstupu do Číny kromě potvrzení o negativním PCR testu na koronavirus také potvrzení o negativním testu na protilátky IgM. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.
  11:10

Čína už rozjela vakcinaci proti covidu. Lidé si očkování mohou v ‚urgentních případech‘ i koupit

Agentura uvedla, že jde o jedna z nejpřísnějších cestovních opatření, která nějaká světová země přijala. Z Británie, Belgie a Filipín do Číny nesmí přijet ani lidé s platnými vízy a povolením k pobytu. Jedinou výjimku tvoří čínští státní příslušníci, kteří se chtějí vrátit do vlasti.

Británie má ze všech evropských států nejvyšší počet úmrtí na nemoc covid-19 od začátku epidemie - 47 832 a denně tam přibývá více než 20 000 nakažených. V Anglii od čtvrtka platí měsíční plošná uzávěra; lidé smějí vycházet ven jen v nutných případech, fungují pouze nezbytné služby.

Čína i díky podezřelým praktikám vede v závodě o první vakcínu. Bude do konce roku, slibuje Peking

Belgie, kde žije asi 11,5 milionu lidí, má podle Reuters nyní nejvyšší počet nově potvrzených infekcí na obyvatele. V posledním týdnu tam nakažených přibývalo denně v průměru více než 15 500.

Filipíny registrují druhý nejvyšší počet infekcí virem SARS-CoV-2 a úmrtí s covidem v jihovýchodní Asii (389 725 nákaz a 7409 úmrtí); hůř je na tom v regionu již jen Indonésie (425 796 nákaz a 14 348 úmrtí). Indonésie je ale více než dvakrát lidnatější než Filipíny.

Česko má více nakažených než miliardová Čína. Čísla nemusí sedět, ale pandemii zvládla lépe, říká sinolog

Cestující z dalších zemí, jako jsou Spojené státy, Francie, Německo, Thajsko či Česká republika, budou muset od 6. listopadu při vstupu do pevninské Číny předložit negativní test na přítomnost koronaviru v těle a také na protilátky. Ten musí být proveden nejpozději 48 hodin před nástupem do letadla. Pokud návštěvník cestuje přes třetí zemi, musí tyto testy v tranzitní zemi absolvovat znovu.

Obchodní komora Evropské unie v Číně uvedla, že nevidí důvod, proč by se měl dosavadní systém měnit. „Bohužel, tyto změny de facto znamenají zákaz, aby se kdokoli vrátil ke svému životu, práci a rodině v Číně,“ napsala obchodní komora EU. Zároveň upozornila, že testy na protilátky nejsou v mnoha zemích široce dostupné.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat