Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vlajku do koše, nebo pošlapat? Čína zpřísnila za její zneuctění tresty, platit budou i v Hongkongu a Macau

Svět

  14:53
Peking - Čínský parlament v sobotu schválil změny zákona týkajícího se zneuctění čínské vlajky. Za trestný čin bude považována jakákoli urážka čínské vlajky i znaku. Informovala o tom agentura AP, podle níž tak Čína reaguje na loňské případy zneuctění vlajky při protičínských protestech v Hongkongu.

Čínská vlajka. foto: Shutterstock

Zákon v nové podobě začne platit 1. ledna a umožní potrestat všechny, kdo úmyslně zapálí, poničí, přemalují, zohyzdí nebo pošlapou čínskou vlajku nebo znak na veřejnosti. Případ se bude vyšetřovat jako trestný čin.

V Hongkongu byla 13letá dívka odsouzena za zapálení čínské vlajky. Její rodině chodí výhrůžné zprávy

Zákon také zakazuje vlajku vyhodit do odpadu, pověsit ji opačně nebo ji použít způsobem, který ji zneuctí. Platit bude nejen v Číně, ale i v Hongkongu a Macau.

Šlapání po čínské vlajky při loňských protestech v Hongkongu vyvolalo v pevninské Číně vyvolalo rozhořčení a v Hongkongu kvůli tomu byli odsouzeni nejméně tři lidé. 

Lidé v této bývalé britské kolonii od loňského června demonstrují za demokratické reformy a proti sílícímu vlivu pevninské Číny, pod jejíž správu se toto území v roce 1997 vrátilo. Peking v reakci na protesty vydal v červnu pro autonomní Hongkong nový bezpečnostní zákon, který má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat