11. května 2016 10:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Číňané byli během návštěvy prezidenta Si velmi hrubí, postěžovala si královna

Si Ťin-pching se zdraví s královnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Si Ťin-pching se zdraví s královnou. | foto: Reuters

LONDÝN Za „velmi hrubé“ označila britská královna Alžběta II. chování čínských úředníků během přípravy loňské návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga. Královnin výrok padl v rozhovoru s policistkou, která měla na starosti bezpečnost během státní návštěvy a o němž ve středu informovala stanice BBC. Sama policistka jednání s Číňany označila za „docela těžkou zkoušku“.

Devadesátiletá královna se k říjnové návštěvě čínské hlavy státu vrátila na úterní zahradní slavnosti v Buckinghamském paláci v rozhovoru s policistkou Lucy D’Orsyovou, která byla zodpovědná za bezpečný průběh akce.

Policistka Alžbětě II. vylíčila náročné jednání s čínskými zástupci, načež jí královna odvětila, že byli „velmi hrubí k (naší) velvyslankyni“. D’Orsyová následně popsala incident, kdy čínští zástupci odešli ze setkání s britskou velvyslankyní v Číně za „velmi hrubý a velmi nediplomatický“.

Podle agentury AP je královnin výrok velmi neobvyklý, neboť Alžběta si své názory nechává většinou pro sebe. Vyjádření zřejmě nepomůže ani snaze britské vlády o výrazné prohloubení vzájemných obchodních vztahů Londýna s Pekingem.

Odpůrci a přívrženci Číny se sešli na jednom místě.
Přišlo i velké množství podporovatelů čínského prezidenta.

„Královniny soukromé rozhovory nekomentujeme,“ uvedla mluvčí Alžběty II. „Čínská státní návštěva byla ale nesmírně úspěšná a všechny strany úzce spolupracovaly na tom, aby proběhla hladce,“ dodala.

Výrok Alžběty II. nebyl v úterý jediným diplomatickým faux-pas. Na veřejnost unikl i záznam rozhovoru královny s premiérem Davidem Cameronem, na němž se šéf britské vlády svěřil, že na plánovaný summit proti korupci dorazí i zástupci dvou zřejmě nejzkorumpovanějších zemí světa. Výslovně přitom zmínil Nigérii a Afghánistán.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?