Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

U hranic se Severní Koreou se vraždí, Čína mobilizuje civilní milice

Vraždy

  14:27aktualizováno  15:49
PEKING - Čína se rozhodla vytvořit civilní milice, jejichž úkolem bude posílit ostrahu hranic se Severní Koreou. Informovaly o tom ve čtvrtek čínské sdělovací prostředky, podle nichž jde o reakci na vraždy Číňanů spáchané Severokorejcem. Tento krok Pekingu může zhoršit vztahy mezi KLDR a Čínou, která je jediným velkým spojencem Pchjongjangu, uvedla agentura Reuters.

Severokorejský voják u hranic s Čínou (ilustrační snímek). foto: Reuters

Jen-pien, provincie Ťi-lin.

Jen-pien, provincie Ťi-lin.

Nový systém civilní obrany bude zaveden v prefektuře Jen-pien v provincii Ťi-lin. V prefektuře Jen-pien leží asi 500 kilometrů z přibližně 1400 kilometrů dlouhé hranice s KLDR. Každých deset sousedících domů bude mít vlastní pohraniční bezpečnostní skupinu a na hranici bude 24hodinový dohled s pomocí kamer, upřesnil čínský tisk.

ČTĚTE TAKÉ:

Minulý týden Čína oznámila, že podala oficiální protest KLDR poté, co severokorejský armádní dezertér při loupeži v čínském pohraničním městě Che-lung zabil čtyři osoby včetně dvou Číňanů. Čínské sdělovací prostředky na tento incident zareagovaly otázkami ohledně čínsko-severokorejských vztahů a napsaly, že by čínská vláda „neměla být příliš vstřícná“.

Za násilím se skrývá hlad

Podle agentury Bloomberg se vlna násilí přímo pojí s nástupem Kim Čong-una do čela severokorejského režimu před třemi roky. „Jedním z klíčových zdrojů příjmů, které vojákům pomáhaly přežít, byly úplatky, ale když se Kim Čong-un dostal k moci a zpřísnil kontrolu, braní úplatků se zkomplikovalo, odtud ta kriminalita,“ řekl Bloombergu jihokorejský expert na mezinárodní vztahy Kang Tong-wan.

Mezi severokorejskými vojáky se tak prohlubuje existenční nejistota, která je vede k pronikání na čínské území, kde se snaží najít jídlo, případně ukrást peníze. Bloomberg uvádí, že jen v čínské pohraniční vesnici Nan-pching byla v posledních letech zavražděna přibližně dvacítka vesničanů. Nedostatkem jídla dnes trpí přibližně 70 procent severokorejské populace, připomněla agentura.

Pohraniční řeka Tuman v zimě zamrzá a usnadňuje tak přechod na opačnou stranu hranice. „Ostnatý drát oddělující Čínu a Severní Koreu je prakticky k ničemu. Některé části řeky jsou navíc tak mělké, že se namočíte sotva po kolena,“ vysvětlil Kang a dodal, že hranici je téměř nemožné ohlídat i kvůli tomu, jak je rozsáhlá.

Čína je nejdůležitějším severokorejským diplomatickým a ekonomickým spojencem. Vzájemné vztahy už ale poněkud ochladly kvůli severokorejským jaderným testům, opakovanému severokorejskému rétorickému řinčení zbraněmi a násilí na společné hranici.

Autoři: ,