Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Číňané v Africe? Prý stará historie. Dokázat to mají archeologové

Svět

  16:10
NAIROBI/PRAHA - V Keni se prý Číňané usadili už před 600 lety a dokázat to mají archeologové. Tříletý průzkum pobřeží Keni má za cíl najít vrak lodi, která tvořila flotilu slavného admirála a objevitele Čeng-chea.

Oslavovaný mořeplavec. Admirál Čeng-che, který se ve službách Číny plavil v 15. století po světě.

Byli jsme tu už před stovkami let a můžeme to i dokázat, tvrdí Číňané o Africe. Definitivní důkaz jejich přítomnosti má podat expedice, která započala koncem července u pobřeží Keni. Jedenáct čínských archeologů bude hledat vrak obchodní lodi, která tam údajně ztroskotala před 600 lety. Velkolepý projekt je plánován na tři roky a Číňané mu obětují 3,1 milionu dolarů (v přepočtu asi 60 milionů korun).

Není divu. Zčásti jde o jakési ospravedlnění zdánlivě nenápadnéČeng Che, legendární mořeplavec kolonizace Afriky Čínou, která spotřebovává stále víc nerostných surovin a léta vyhledává nové zdroje. V Africe tak v uplynulých letech výrazně přibylo míst, kde už Číňané těží nebo se těžit chystají.

Archeologický výzkum u keňského pobřeží má najít loď admirála Čeng-chea, která byla součástí mohutného císařského loďstva za vlády dynastie Ming.

Podle legend obyvatel keňského pobřeží loď ztroskotala nedaleko pobřeží, ale několik členů její posádky se zachránilo. Když zabili hada, který sužoval jednu z tamních osad v tehdejším Malindi, její náčelník jim povolil zůstat a mít děti s místními ženami. Tak prý vznikla čínsko-africká komunita, jejíž stopy jsou v Keni patrné dodnes. Číňané to aspoň horlivě dokazují testy DNA. Provedli je například ve vesnici Siyu na souostroví Lamu. V jedné z tamních svahilských rodin se prý tradovalo, že má čínské předky, což údajně dodnes dokazují i tvary jejich obličejů. Testy to potvrdily, hlásili do světa Číňané s tím, že jedné z členek rodiny, devatenáctileté Mwamaky Shirafuové, zaplatila vláda studium tradiční medicíny v Číně.

Kdo přivezl žirafu?
Nákladné hledání potopeného vraku má ještě jeden cíl, a sice dokázat světu, že to byla Čína, kdo před několika stovkami let dominoval námořní plavbě.

Admirál Čeng-che patří k oslavovaným hrdinům, kteří objevovali nová území dávno před Kryštofem Kolumbem nebo Vaskem da Gama. Počínaje rokem 1405 podnikl sedm plaveb, které jej zavedly do vzdálených koutů jihovýchodní Asie, do Indie, na Střední východ a do Afriky. Jeho flotila čítala na 300 obřích lodí, jejichž posádku tvořilo 30 tisíc námořníků.

Čeng-che všude rozdával dary, hlavně porcelán, ale i hedvábí nebo zlato. Výměnou za ně získal slonovinu, myrhu, zebry nebo velbloudy. Zdaleka největší rozruch v Číně prý ale vzbudila žirafa, kterou prý Čeng-che získal právě od vládce keňské Malindy.

Dodnes se však vedou spory o to, jak se vlastně do Číny dostala, zda ji skutečně dovezla jedna z lodí admirála Čeng-chea - podle jedné teorie ji do Číny přivezl bengálský sultán.

Archeologové vycházejí z nálezů úlomků porcelánu z časů dynastie Ming, které se našly nedaleko dnešního Malindi. "Vrak jsme sice ještě nelokalizovali, ale máme určité indicie, které by nás mohly navést na správnou stopu," citovaly agentury Hermana Kiriamu, keňského archeologa, který bude s Číňany spolupracovat

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...