13. dubna 2012 9:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Byli jako čínští Kennedyovi. Ji viní z vraždy a jeho vyhodili z politbyra

Po Si-laj a Ku Kchaj-Laj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po Si-laj a Ku Kchaj-Laj | foto: ČTK

PEKING/PRAHA Po Si-laj, jeden z nejvlivnějších čínských komunistů, ještě donedávna mluvil o obětavosti manželky, která se kvůli němu zřekla úspěšné kariéry a stala se ženou v domácnosti. To vše jen proto, aby ho mohla podporovat v jeho politických ambicích. To se ale změnilo, když byla Ku Kchaj-laj obviněna z vraždy britského obchodníka. Skandál teď otřásá čínským režimem.

Čchung-čching patří k nejvýznamnějším a nejdynamičtěji se rozvíjejícím čínským městům. Podle britského Daily Telegraphu se mu přezdívá Gotham City (fiktivní město z komiksu o Batmanovi - pozn. red.). Město i s přilehlými oblastmi tvoří 30milionovou samosprávnou jednotku. V čínském Gothamu byl Po Si-laj byl stranickým šéfem.

Po Si-laj a Ku Kchaj-Laj

62letý Po Si-laj byl jedním z nejdůležitějších členů nejmocnějšího politického orgánu v zemi. Jeho 54letá půvabná manželka Ku Kchaj-laj se živila jako právnička, specialistka na obchodní právo. Měla i vlastní přezdívku - říkalo se jí Lady Macbeth. Média teď o nich píší jako o páru, který byl tak bohatý a mocný, že věřil, že zákony pro ně neplatí.

Jejich 24letý syn, který studuje na Harvardu a proslul jako playboy, zůstává v USA, možná bude potřebovat ochranu. A jak podotýká Daily Telegraph, pokud dějiny slouží jako vodítko, Po Si-laj se na veřejnosti už nikdy neobjeví.

Neil Heywood

Neil Heywood

Skvělý život čínských "Kennedyových" změnila smrt britského obchodníka Neila Heywooda. Ku Kchaj-laj viní z toho, že ho společně se sluhou otrávila a její manžel o tom věděl, ale díky svým konexím to ututlal. Ku Kchaj-laj a Heywood spolu měli údajně spor týkající se ekonomických zájmů, oba se často stýkali. Případ je ale plný nejasností. Policie po Heywoodově smrti (zemřel loni 15. listopadu) sdělila britskému konzulátu, že zemřel po nadměrném požití alkoholu. To vyvrací přátelé, podle nich moc nepil. Pitva nebyla nařízena. Heywoodova rodina byla tehdy navíc informována, že zemřel po srdečním záchvatu a že jeho smrt není dál vyšetřována.

Letos v únoru ale přišel obrat, když někdejší Poův blízký spolupracovník a bývalý šéf policie v Čchung-čchingu Wang Li-jün přišel na americký konzulát v sousedním městě Čcheng-tu a chtěl tam požádat o politický azyl. Tvrdil, že se bojí o život kvůli střetu s Poem. Prý poskytl podrobné důkazy o tom, že Heywood byl otráven na příkaz Ku Kchaj-Laj. Wang nakonec z konzulátu odešel a je nyní ve vazbě.

ČTĚTE TAKÉ:

Všechno se to odehrálo krátce před zasedáním parlamentu, kde měl být Po Si-laj jmenován do nejužšího vedení strany - devítičlenného stálého výboru politbyra. Jenže místo toho ho nejprve odvolali z postu vládce Čchung-čchingu a v úterý i z politbyra. Na sjezdu strany letos na podzim by mělo být vyměněno sedm z devíti členů stálého výboru, politbyro samotné má celkem 25 členů.

Není vyloučeno, že za vším může stát vnitrostranický boj o moc. Po si budoval image bojovníka proti korupci a zasáhl proti některým funkcionářům.

"Soudruh Po Si-laj je podezřelý z vážného porušení disciplíny a ústřední výbor Komunistické strany Číny se rozhodl přerušit jeho členství v politbyru a v ústředním výboru," cituje z oficiálního stanoviska strany agentura Nová Čína.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?