Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínská justice potrestala známého novináře, kritizoval šéfa propagandy

Svět

  19:00
PEKING - Známý čínský protirežimní publicista Chuang Ce-žung ve středu dostal u soudu v S’-čchuanu podmíněný trest 2,5 roku vězení za nedovolené podnikání. Informovala o tom agentura AP, podle níž jedenaosmdesátiletý novinář známý i pod autorským pseudonymem Tchie Liou čínské orgány rozezlil kritikou vlivného šéfa čínské propagandy. Právě proto ho zřejmě justice začala stíhat.

Peking trestá kritiky režimu (ilustrační snímek). foto: Reuters

Obžaloba z nedovoleného podnikání se týkala časopisu, který Chuang sám připravuje a distribuuje zdarma. Novinář ale byl zatčen poté, co publikoval články, v nichž se kriticky vyjadřoval o členovi stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny Liouovi Jün-šanovi.

ČTĚTE TAKÉ:

„Tohle je kompromisní řešení. Drželi ho pět měsíců pro nic za nic,“ citovala agentura AP Chuangova advokáta. Podle něj publicista musí zaplatit ještě pokutu ve výši 30 000 jüanů (asi 120 000 korun).

Kritik komunistické strany Chuang strávil více než dvě desítky let v pracovních táborech, protože byl za vlády Mao Ce-tunga označen za příznivce pravice. Rehabilitace se dočkal až v roce 1980.

Autoři: ,