Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Čínská kritika: Evropani zastrašují a jsou pokrytci, USA koronavirus nezvládá

ilustrační snímek foto: Reuters

Peking - Čína ve středu odsoudila Evropany za „zastrašování a pokrytectví“ kvůli odvolání diplomatů několika evropských států z Pekingu. Vláda ve svém prohlášení také kritizovala Spojené státy za rasismus a způsob, jakým řeší pandemii. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.
  12:57

Evropa i Spojené státy Čínu kritizují za porušování lidských práv. Peking v pondělí uvalil sankce na desítku osobností Evropské unie v reakci na to, že unijní ministři zahraničí schválili přijetí sankcí vůči čtyřem čínským činitelům odpovědným za zacházení s menšinovými Ujgury. Z Pekingu své velvyslance následně odvolalo Nizozemsko, Německo, Francie, Dánsko, Švédsko a Litva, připojit se chystá Itálie a Belgie.

„Evropané se cítí být oprávněni hanit druhé, útočit na ně a zavádět sankce na základě mylných informací a lží, ale Číně upírají právo na odvetné opatření,“ sdělila ve středu mluvčí čínského ministerstva zahraniční Chua Čchun-jing.

Velmoci sdílejí některé zájmy.
Antony Blinken

Vláda ve své středeční zprávě ke Spojeným státům napsala, že v USA se epidemie způsobená šířením nového koronaviru loni vymkla kontrole, nastal politický chaos, etnicky motivované konflikty a společenské rozdělení. Dokument se zmiňuje také o napadení Kapitolu z letošního 6. ledna, o incidentech, při nichž byly použity střelné zbraně, a rovněž o nerovnosti Američanů v otázkách zdraví.

Čína zprávy o situaci v USA zveřejňuje každoročně v reakci na americkou kritiku porušování práv menšinových Ujgurů a na postup Číny v Hongkongu a v Tibetu.

„Vyřešit epidemii vyžaduje vzájemnou pomoc, solidaritu a spolupráci zemí. V USA, které se vždy považovaly za výjimku a za nadřazené, se epidemická situace vymkla kontrole... Obětí bezohledného jednání vlády se staly nejzranitelnější skupiny občanů,“ stojí ve zprávě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!