Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jedna z nejbohatších žen unikla trestu smrti. Zatím

Svět

  10:50
PEKING - Ze školy ji vyhodili, tak začala pracovat jako kadeřnice v matčině salonu. V obyčejném životě dcery chudého čínského farmáře ale nastal pohádkový zvrat a Wu Jing se v 25 letech stala šestou nejbohatší Číňankou. Soud ji kvůli údajným podvodům odsoudil k trestu smrti, minulý týden ale rozsudek stáhl. Údajně na nátlak internetové veřejnosti.

Soud chtěl pro mladou podnikatelku trest smrti

Čínský nejvyšší soud odvolal minulý týden verdikt trestu smrti nad jednatřicetiletou Wu Jing. Ten nad mladou ženou vynesl soud nižší instance před třemi lety kvůli údajným finančním podvodům, kterých se měla dopustit v letech 2005-2007.

Protesty na internetu

Čína má v současnosti asi půl miliardy uživatelů internetu, kteří se těší omezené svobodě projevu. Zvláště blogy, které jsou pro cenzory těžko kontrolovatelné, se v posledních letech staly médiem, jehož prostřednictvím lidé dávají najevo nespokojenost s případy zneužívání státní moci či projevují podporu těm, koho vnímají jako oběť justice.

Případ teď znovu projedná tribunál ve východočínské provincii Če-ťiang, odkud podnikatelka pochází a Wi Jing ještě nemá vyhráno. Podle deníku Shanghaiist byly však důkazy o podvodech přesvědčivé. Zvratu v rozhodnutí soudu si všiml i americký list New York Times, podle kterého za ním stojí tlak internetové veřejnosti, která verdikt ostře kritizovala. 

Podle některých se v odporu internetových uživatelů také zračí nesouhlas s trestem smrti jako takovým. Čína v popravách drží každý rok prvenství a stoupenci Wu Jing očekávají, že její verdikt bude zrušen. Zdá se, že na straně mladé podnikatelky stojí i čínský premiér Wen Ťia-pao, jenž se nechal slyšet, že "případ se musí řešit na základě skutečných faktů" 

Pohádkové jmění z ovčí placenty
Wu vydělala pohádkové jmění prodejem ovčí placenty. Pochybné, ale v Číně velmi vyhledávané suroviny proti stárnutí. Ve věku 25 let se stala šestou nebohatší ženou v Číně a v celosvětovém žebříčku boháčů obsadila 68. příčku.

Žaloba ji viní, že od investorů podvodně vylákala peníze se slibem ohromných zisků. Její sympatizanti naopak tvrdí, že peníze získala poctivě a že vklady investorů použila na poskytování půjček soukromým podnikatelům. Ti mají totiž v Číně problém získat půjčku od státních bank, které jsou primárně zaměřené na státní podniky. Podle deníku Shanghaiist chce vláda nastavená pravidla na základě případu přehodnotit. Stejně jako tresty za finanční podvody.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!