10. května 2019 12:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čínská prokuratura obvinila bývalého šéfa Interpolu z korupce

Bývalý šéf Interpolu Meng Chung-wej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf Interpolu Meng Chung-wej | foto: ČTK

Peking  Čínská prokuratura oficiálně obvinila bývalého šéfa mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-weje ze zneužití moci a úplatkářství. Informovala o tom v pátek agentura AP.

V oznámení úřadu prokurátora severovýchodního města Tchien-ťin se uvádí, že Meng zneužíval svého postavení, mimo jiné v době, kdy byl náměstkem čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéfem námořní policie. „Přijímal úplatky v hotovosti i v podobě nemovitostí výměnou za služby pro druhé. Obnosy byly obrovské,“ píše se v prohlášení úřadu.

Interpol, který sídlí ve Francii, loni v říjnu oznámil, že Meng na funkci šéfa mezinárodní organizace rezignoval. Stalo se tak poté, co Mengova manželka nahlásila zmizení svého muže během jeho cesty do Číny. Čínské ministerstvo státní bezpečnosti po dlouhém mlčení sdělilo, že Meng přijímal úplatky, a proto byl během své návštěvy Číny zadržen.

V březnu disciplinární komise čínské komunistické strany uvedla, že Meng byl ze strany vyloučen a jeho případ byl předán orgánům činným v trestním řízení. Podle disciplinární komise Meng „svévolně a okázale utrácel státní prostředky, aby umožnil své rodině luxusní životní styl“. V dubnu byl Meng oficiálně zatčen.

Mengova manželka obvinění vznesená vůči jejímu muži odmítla a prohlásila, že jeho zatčení bylo politicky motivované.

Meng je dalším z vysokých čínských činitelů, kteří byli zadrženi v rámci protikorupční kampaně, kterou prezident Si Ťin-pching zahájil v roce 2012 a v níž slíbil tvrdě postupovat jak proti níže postaveným hříšníkům, tak proti zkorumpovaným politickým špičkám. Lidé obvinění z korupce jsou zpravidla shledáni vinnými a odsouzeni k dlouhým vězeňským trestům, někdy až na doživotí, napsala agentura AP.

Lidovky.cz