Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Čína hlásí nečekaný skok v počtu obětí koronaviru. Snažíme se pochopit, jak to myslí, říká zástupce WHO pro Česko

Počet nemocných se každým dnem zvyšuje. foto: ČTK

Aktualizováno
Peking/Brusel/Štrasburk - Čínská provincie Chu-pej, která je považována za centrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala 242 úmrtí a 14 840 dalších případů infekce. S odvoláním na prohlášení místní zdravotnické komise o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.
  9:06aktualizováno  20:38

Ke skokovému nárůstu a k dosud nejvyšší denní bilanci dodala, že komise změnila metodu započítávání nakažených. Celkově bylo v pevninské Číně ve středu zaregistrováno 254 nových obětí viru a 15 152 nových případů.

„Čína změnila definici případu a zahrnula klinicky potvrzené případy. Dalších 14 000 hlášených dnes v médiích je zpětné hlášení případů od 1. ledna do 9. února. WHO pořádá řadu schůzek s čínskými úředníky, aby situaci podrobně pochopila. Nevíme, zda toto dodatečné číslo opět zahrnuje mírné případy v důsledku změny definice případu, ale doufáme, že se situace vyjasní ještě dnes,“ uvedl pro LN zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v České republice Srđan Matić.

„Věříme, že výsledek přispěje k lepšímu pochopení ohniska nákazy pokud jde o šíření viru, závažnost onemocnění a úmrtnost. V současné době je 99 % případů COVID-19 v Číně a pouze 1 % ve 24 dalších zemích, přičemž většina z nich přímo souvisí s cestováním Číňanů,“ doplnil.

V Číně se dvě třetiny případů vyskytly v provincii Chu-pej. WHO odhaduje, že riziko v Číně je velmi vysoké a ve zbytku světa vysoké.

V současné době není možné říci, jaké jsou pravděpodobné budoucí scénáře, protože dosud není dostatečně pochopen samotný virus, nemoc, kterou způsobuje, ani dopad již přijatých opatření. Riziko přenosu viru do nových zemí prostřednictvím jednotlivých osob je samozřejmě možný, ale Česká republika, stejně jako většina zemí v Evropě, jsou plně připraveny tyto případy efektivně řešit.“

U nově ohlášených pacientů přítomnost nového viru neprokázaly laboratorní testy, ale lékaři jsou přesvědčeni, že se jím infikovali. Byly u nich zjištěny zápal plic, horečka, dýchací problémy a jiné typické přízraky onemocnění COVID-19. Podle WHO byly tyto případy nyní zahrnuty do statistiky v nejvíce postižené provincii Chu-pej, a pouze tam. Všude jinde statistiky evidují jen případy, které prokázaly i laboratorní testy.

WHO tuto změnu uvítala. Podle organizace to umožňuje nakažené v provincii Chu-pej rychleji izolovat a léčit je, a lidi, kteří s nimi přišli do styku, je možné rychleji dát na pozorování.

V provincii Chu-pej na nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc označovanou jako Covid-19, doposud zemřelo 1310 lidí, v celé pevninské Číně 1367. Jednoho mrtvého již dříve ohlásily také Filipíny a Hongkong, který je zvláštní administrativní oblastí Číny. První úmrtí na nový typ koronaviru v zemi ve čtvrtek ohlásilo Japonsko.

Se započítáním středečních nově diagnostikovaných případů se v Chu-peji nákaza zjistila u 48 206 lidí, v celé pevninské Číně u 59 805 lidí. Celosvětově pak podle CNN počet infikovaných přesáhl 60 000 případů.

V Číně na vir zemřelo přes 1300 lidí

Počínaje čtvrtkem začala chupejská zdravotnická komise do statistik zahrnovat i případy, které byly diagnostikovány novými klinickými metodami. Podle dosavadního postupu by za středu počet nově nakažených činil 1508 případů, ke kterým komise připočítala dalších 13 332 případů označovaných jako klinické diagnózy. Úřady novou metodiku zdůvodnily tím, že to klinicky diagnostikovaným pacientům umožní přístup ke včasné léčbě.

Co přesně nové vedení statistiky znamená a jak se tím skokový nárůst bilance vysvětluje, není podle agentury DPA jasné. Někteří analytici změnu hodnotí jako pochybný krok, který vyvolává otázky o slibu Číny jednat transparentně.

Provinční představitelé podle Reuters oznámili, že ke zjišťování infekce začali používat výpočetní tomografii (CT). Dosud čínské orgány uznávaly jen testy ribonukleové kyseliny (RNA).

V Bangkoku lidé také nasadili roušky.
Lidé se brání proti koronaviru rouškami.

Již v úterý některá světová média informovala, že Čína do statistik zjevně nepočítá osoby, které jsou sice infikované, žádné příznaky nemoci se u nich ale neprojevily.

Pro srovnání s dosud používanou metodou oznámil Peking za úterý v pevninské Číně 97 úmrtí na koronavirus a 2015 nových případů. Úterní bilance byla nejnižší za poslední dva týdny, ta středeční je naopak co do nárůstu rekordní.

V nejhůře postižené provincii Chu-pej je podle CNN hospitalizováno přes 33 000 nakažených, 1437 z nich je kritickém stavu, dalších 3441 lidí se zotavilo a bylo z nemocnic propuštěno.

Zbraně v čínském boji s koronavirem: drony, cenzoři a trest smrti za úmyslné šíření nákazy

Ve čtvrtek provincie Chu-pej vyzvala podniky, aby kvůli epidemii dál ponechaly zaměstnance doma a neobnovovaly provoz až do 20. února. V ostatních částech Číny se lidé začali tento týden vracet do práce po dovolených, které si vzali u příležitosti lunárního Nového roku a které pak úřady kvůli novému koronaviru prodloužily.

Více než šestimilionové město Chuang-kang, které se nachází také v provincii Chu-pej, ve čtvrtek oznámilo, že od pátku zpřísní opatření proti epidemii. Město, které je prakticky v karanténě od ledna, nově uzavře jednotlivé obytné komplexy a povolí pohyb po silnicích jen vozidlům nezbytným pro chod města. Zásobování potravinami a dalším životně důležitým zbožím bude mít na starosti k tomu určený personál, uvedlo vedení města ve čtvrtečním sdělení.

Čínská média mezitím uvedla, že se změnilo vedení komunistické strany v Chu-peji. Novým tajemníkem tamního provinčního výboru se stal bývalý šanghajský primátor Jing Jung, který nahradil Ťiang Čchao-lianga. Odvolán byl i Ma Kuo-čchiang, šéf strany v nákazou nejvíce postiženém Wu-chanu, který je hlavním městem provincie Chu-pej. Jeho úřad převzal Wang Čung-lin, stranický šéf ve městě Ťi-nan ve východní provincii Šan-tung. Reuters poukázal na to, že představitelé provincie Chu-pej s 60 miliony obyvatel čelí tvrdé kritice za to, jak k nákaze přistupovali.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...