Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Čínská vláda lhala světu.‘ Americký stát Missouri žaluje Peking kvůli koronaviru

Lidé ve městě Jefferson City ve státě Missouri protestují proti zákazu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé ve městě Jefferson City ve státě Missouri protestují proti zákazu... | foto: ČTK

WASHINGTON Americký stát Missouri podal žalobu na Čínu, která podle něj nese zodpovědnost za globální pandemii způsobenou koronavirem. Informaci přinesl zpravodajský web Fox News.

„Čínská vláda lhala světu ohledně nebezpečí a nakažlivosti covid-19, umlčovala ty, kteří upozorňovali na problémy, a učinila jen málo pro to, aby zastavila šíření nákazy,“ píše se v žalobě podané republikánským ministrem spravedlnosti státu Missouri Ericem Schmittem.

Stát požaduje po Číně finanční náhrady za „ohromné ztráty na životech, lidské utrpení a ekonomický chaos“. Chce také, aby Peking oficiálně přijal zodpovědnost za údajné skrývání závažnosti nákazy a za to, jak místní úřady reagovaly na šíření viru uvnitř svých hranic.

Žaloba se rovněž zmiňuje o „nově vznikající teorii ohledně původu viru (...), že byl vypuštěn z Wu-chanského virologického institutu, který jej studoval“. Koronavirus se poprvé u člověka prokázal právě v čínském městě Wu-chan. Teorie o umělém vytvoření viru v posledních týdnech stále častěji rezonuje především v konzervativních amerických kruzích. Světová zdravotnická organizace (WHO) však v úterý prohlásila, že všechny vědecké důkazy nyní nasvědčují tomu, že se virus na lidi přenesl ze zvířat.

Čína vinu odmítá

Čína se proti podobným obviněním opakovaně brání. „Mezinárodní komunita dokáže překonat tento virus pouze pokud zůstane sjednocená a bude spolupracovat na společném postupu“, uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang. „Útočení a snaha o diskreditaci jiných zemí je jednoduše plýtváním času a může stát životy,“ dodal s tím, že koronavirus je „společným nepřítelem lidstva“, jeho je Čína rovněž jednou z obětí.

Žaloba míří kromě vlády v Pekingu a několika místních úřadů také proti Komunistické straně Číny. Americké zákony totiž Američanům i státům zakazují žalovat cizí mocnosti, na politické strany uvnitř států se však toto omezení nevztahuje. Autoři žaloby se tak domnívají, že by mohla mít jejich iniciativa větší šanci na úspěch.

Profesorka práva z kalifornské univerzity Chimene Keitnerová však listu The Guardian řekla, že je podobný právní krok v podstatě bezzubý. Šéfka missourijské Demokratické strany Lauren Gepfordová prohlásila, že se Schmitt snaží žalobou jen zviditelnit při kampani za své znovuzvolení.

Americký stát Missouri podal žalobu na Čínu, která podle něj nese zodpovědnost...
Obyvatelé v městě Jefferson City protestují proti karanténě.

Administrativa republikánského prezidenta Donalda Trumpa opakovaně kritizuje Čínu za nedostatečnou transparentnost ohledně šíření nákazy v prvních týdnech po jejím objevení. V pondělí požádalo 22 republikánských zákonodárců americkou vládu, aby proti Číně vznesla žalobu u Mezinárodního soudního dvora OSN.

Spojené státy evidují přes 825 000 lidí s koronavirem a více než 45 000 lidí, kteří po nákaze zemřeli. Oba tyto údaje jsou nejvyšší ze všech zemí na světě. Stát Missouri s více než šesti miliony obyvatel zaznamenal od začátku pandemie 6142 nakažených a 229 zemřelých.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!