17. října 2016 11:32, aktualizováno  15:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína pohrozila odvetou za setkání slovenského prezidenta Kisky s dalajlámou

Peking pokládá 80letého dalajlamu, který je držitelem Nobelovy ceny za mír, za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peking pokládá 80letého dalajlamu, který je držitelem Nobelovy ceny za mír, za... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Čínské ministerstvo zahraničí v pondělí pohrozilo neupřesněnou odvetnou reakcí za to, že se slovenský prezident Andrej Kiska setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, který v rámci cesty po Evropě o víkendu navštívil Slovensko. Informovala o tom agentura Reuters.

Peking pokládá 80letého dalajlamu, který je držitelem Nobelovy ceny za mír, za separatistu prosazujícího nezávislost Tibetu. Tuto oblast čínská armáda obsadila v roce 1950.

Dalajlama, který přijel na Slovensko v sobotu, se s Kiskou sešel v neděli v Bratislavě v restauraci. Na facebookové stránce slovenského prezidenta se poté objevily fotografie z tohoto setkání a Kiskova poznámka, že schůzku s dalajlamou považuje za velkou poctu.

16.října 2016 v 11:38, příspěvek archivován: 17.října 2016 v 11:45

VIDEO:

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

President @Andrej_Kiska of Slovakia welcomes His Holiness the #DalaiLama and hosted a lunch at Bratislava. https://t.co/zIKewBcEaY

Kiska ignoroval „ostrý nesouhlas“ Číny a setkal se s dalajlamou, prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Toto setkání podle jejích slov bylo v rozporu s „politikou jedné Číny“, kterou slovenská vláda slíbila podporovat. „S tím Čína naprosto nesouhlasí a přijme odpovídající reakci,“ řekla mluvčí bez dalších podrobností.

Dalajlama se podle Chua Čchun-jing dlouhodobě snaží o odtržení Tibetu od Číny, a čínská vláda je proti tomu, aby kterýkoli zahraniční činitel byl s dalajlamou v jakékoli formě kontaktu.

Schůzka Kisky s dalajlamou „rozbila politický základ čínsko-slovenských vztahů“, dodala mluvčí. „Žádáme, aby slovenská strana jasně uznala protičínskou, separatistickou povahu dalajlamovy kliky a upřímně respektovala bytostné čínské zájmy.“ Dalajlamova třídenní návštěva Slovenska skončí dnes, kdy se duchovní vůdce přesune do Prahy. V české metropoli se zúčastní konference Forum 2000.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz