15. října 2017 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čínské muzeum šokovalo výstavou, která přirovnává černochy ke zvířatům

Exponát, který byl v Číně stažen pro rasismus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exponát, který byl v Číně stažen pro rasismus. | foto: Youtube

HONGKONG Muzeum v čínském provinciálním muzeu v Hubei ve Wuhanu odstranilo tento týden sousedící fotografické exponáty divokých afrických zvířat a afrických obyvatel černé pleti po nařčení z rasismu. V sekci "To je Afrika" byly vedle sebe umístěny fotografie zvířat a lidí s podobnými výrazy. Jeden exponát obsahoval vedle sebe mladého chlapce s ústy dokořán a vřeštícího šimpanze, druhý spároval člověka a lva, přičemž oba skřípali zuby. Rasismus se v poslední době plíživě stává součástí čínské kultury.

Fotografie ze sekce, kterou vytvořil fotograf Yu Huiping, byly po stížnostech Afričanů, mezi kterými byli i studenti pobývající v Číně, odebrány. Zprávu přinesl americký deník The New York Times.

Latentní rasismus je v Číně, rozmanité zemi s více než miliardou obyvatel mající za sebou desetiletí izolace, běžný. Společnost WeChat, která je  v Číně nejoblíbenější mobilní aplikací umožňující čtení zpráv, se například nedávno omluvila, že její překladač vykládá čínské spojení „černošský cizinec“ do angličtiny s rasistickým podtextem. Vloni dále výrobci pracího prostředku Qiaobi čelili ostré kritice za reklamu, která, podobně jako v legendární recesistické reklamě v České sodě, zobrazovala černocha, který se po použití přípravku stal čínským bílím mužem s hebkou pokožkou. V roce 2015 Číňané eliminovali plakáty ke snímku Star Wars: Síla se probouzí s černošským hercem Johnem Boyengou, který ve filmu představoval klonovaného bojovníka Finna.

Výstava fotografií v Hubei má tento týden skončit. Státní zpravodajská média informovala, že ji doposud navštívilo více než 170 000 lidí. Oceňovaný fotograf Yu je místopředsedou sdružení fotografů v Hubei a navštívil Afriku více než dvacetkrát. 

Kurátor výstavy Wang Yuejun řekl, že rozhodnutí zavěsit fotografie lidí a zvířat dohromady bylo jeho nápadem. Dále prohlásil, že „cílem výstavy je především čínské publikum,“ a dodal, že srovnání lidí a zvířat může být v Číně vnímáno jako kompliment.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz