Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
22. dubna 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čínské tweety zkrotí inženýrka z armády. Podbízí se Twitter komunistům?

Oficiální fotka Kathy Chenové na síti Twitter. Ta potvrdila, že Chenové profil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oficiální fotka Kathy Chenové na síti Twitter. Ta potvrdila, že Chenové profil... | foto: TwitterReprofoto

PEKING/PRAHA  Pro čínské internetové uživatele za cenzorskou hradbou komunistického režimu je to vzácný, byť jen malý a nelegální nádech svobody. Pro mnohé jejich krajany za hranicemi včetně předních osobností exilu pak důležitý způsob, jak informovat svět o režimu s vládou jedné strany.

Řeč je o Twitteru, populární sociální síti, kterou vláda v Pekingu od masových protestů v separatistické ujgurské provincii Sin-ťiang v roce 2009, stejně jako řadu dalších západních sítí a webů, blokuje. Navzdory tomu však toto nařízení obchází nejen čínský disent, ale stále častěji také firmy s mezinárodními vazbami používáním virtuální privátní sítě (VPN).

Zatímco ti druzí se mohou z nedávného rozhodnutí vedení Twitteru radovat, první skupina bije na poplach. Společnost totiž oznámila zřízení nového postu výkonného ředitele pro čínský trh s cílem posílit obchodní vazby a prodej inzerce čínských firem na západních trzích.

Si ťin-pching na výročním zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců,...
Příznivci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na pražské Kampě.

Kontroverzní výběr

Na tento post přitom obsadila rodilou Číňanku Kathy Chenovou, která má za sebou hned několik kontroverzních angažmá. Nová šéfka pro oblast takzvané velké Číny, kam spadá také Hongkong, Macao a Tchaj-wan, jehož nezávislost Peking neuznává, podle listu The Financial Times od konce 80. let pracovala jako inženýrka pro čínskou armádu.

V půlce 90. let pak přešla do soukromého sektoru, kde se angažovala ve vedení jistého americko-čínského projektu. Pozoruhodné na tom je, že v něm mělo 20procentní podíl čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti.

Podle mluvčího Twitteru měla v té době na starost prodej antivirové ochrany a nikdy nepracovala pro samotné ministerstvo. Mezi klienty této firmy však patřil třeba státní úřad zaštiťující provoz cenzorského aparátu. Mezi roky 2005 a 2013 pak Chenová přešla do společnosti Microsoft a poté Cisco. Druhý z těchto velikánů se přitom rovněž podílel na vývoji čínské internetové cenzury.

Minulost nové šéfky pro čínský trh tak budí značné rozpaky. Zaznívají zejména obavy z možných snah Twitteru o vstřícná gesta směrem ke komunistické vládě ve snaze dostat se k tamním takřka 700 milionům uživatelů internetu. Firma to ale rezolutně popřela.

Twitter však není prvním, kdo čelí podobným nařčením. Terčem kritiky se za svou podlézavou snahu zalíbit se čínskému vedení dočkal opakovaně šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Třeba když při prohlídce amerického sídla firmy nechal okatě ležet před čínským šéfem odboru kontroly nad internetem na svém stole knihu s citáty prezidenta Si Ťin-pchinga. Toho ostatně loni osobně také požádal o výběr jména pro svoji dceru. Plynulou čínštinou. Zuckerbergova manželka je dítětem čínsko-vietnamských uprchlíků.

miaIvana Milenkovičová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?