Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Čínské tweety zkrotí inženýrka z armády. Podbízí se Twitter komunistům?

Svět

  6:00
PEKING/PRAHA - Pro čínské internetové uživatele za cenzorskou hradbou komunistického režimu je to vzácný, byť jen malý a nelegální nádech svobody. Pro mnohé jejich krajany za hranicemi včetně předních osobností exilu pak důležitý způsob, jak informovat svět o režimu s vládou jedné strany.

Oficiální fotka Kathy Chenové na síti Twitter. Ta potvrdila, že Chenové profil na LinkedIn byl „aktualizován“ odstraněním zmínky o čínském ministerstvu veřejné bezpečnosti. foto: TwitterReprofoto

Řeč je o Twitteru, populární sociální síti, kterou vláda v Pekingu od masových protestů v separatistické ujgurské provincii Sin-ťiang v roce 2009, stejně jako řadu dalších západních sítí a webů, blokuje. Navzdory tomu však toto nařízení obchází nejen čínský disent, ale stále častěji také firmy s mezinárodními vazbami používáním virtuální privátní sítě (VPN).

Zatímco ti druzí se mohou z nedávného rozhodnutí vedení Twitteru radovat, první skupina bije na poplach. Společnost totiž oznámila zřízení nového postu výkonného ředitele pro čínský trh s cílem posílit obchodní vazby a prodej inzerce čínských firem na západních trzích.

Si ťin-pching na výročním zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců,...
Příznivci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na pražské Kampě.

Kontroverzní výběr

Na tento post přitom obsadila rodilou Číňanku Kathy Chenovou, která má za sebou hned několik kontroverzních angažmá. Nová šéfka pro oblast takzvané velké Číny, kam spadá také Hongkong, Macao a Tchaj-wan, jehož nezávislost Peking neuznává, podle listu The Financial Times od konce 80. let pracovala jako inženýrka pro čínskou armádu.

Mega-Mao. Čínská pole ‚ozdobila‘ monstrózní zlatá socha trůnícího diktátora

V půlce 90. let pak přešla do soukromého sektoru, kde se angažovala ve vedení jistého americko-čínského projektu. Pozoruhodné na tom je, že v něm mělo 20procentní podíl čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti.

Podle mluvčího Twitteru měla v té době na starost prodej antivirové ochrany a nikdy nepracovala pro samotné ministerstvo. Mezi klienty této firmy však patřil třeba státní úřad zaštiťující provoz cenzorského aparátu. Mezi roky 2005 a 2013 pak Chenová přešla do společnosti Microsoft a poté Cisco. Druhý z těchto velikánů se přitom rovněž podílel na vývoji čínské internetové cenzury.

Minulost nové šéfky pro čínský trh tak budí značné rozpaky. Zaznívají zejména obavy z možných snah Twitteru o vstřícná gesta směrem ke komunistické vládě ve snaze dostat se k tamním takřka 700 milionům uživatelů internetu. Firma to ale rezolutně popřela.

Cítil jsem se hůř než pouliční šlapka, říká básník týraný čínským režimem

Twitter však není prvním, kdo čelí podobným nařčením. Terčem kritiky se za svou podlézavou snahu zalíbit se čínskému vedení dočkal opakovaně šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Třeba když při prohlídce amerického sídla firmy nechal okatě ležet před čínským šéfem odboru kontroly nad internetem na svém stole knihu s citáty prezidenta Si Ťin-pchinga. Toho ostatně loni osobně také požádal o výběr jména pro svoji dceru. Plynulou čínštinou. Zuckerbergova manželka je dítětem čínsko-vietnamských uprchlíků.

Autor: