Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čínské úřady hlásí dalších 150 obětí koronaviru, celkový počet přesáhl 2500

Lidé se brání proti koronaviru rouškami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé se brání proti koronaviru rouškami. | foto: AP Photo

Peking Obětí nového koronaviru se v pevninské Číně stalo již 2592 lidí, po pondělním oznámení dalších 150 mrtvých. Z nich až na jednu výjimku všichni zemřeli v centrální provincii Chu-pej, považované za ohnisko nákazy, uvedla agentura AFP s odvoláním na čínské úřady.

Úřady v pondělí také oznámily 409 nových případů infekce, opět převážně v provincii Chu-pej, což je pokles oproti 648 novým případům, oznámeným o den dříve, upozornila agentura Reuters. V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, je celkem 77 150 nakažených.

Pracovníci zdravotního oddělení na prevenci chorob dezinfikují ulice města v...
Pacient s koronavirem v čínské nemocnici

Mimo provincii Chu-pej přibylo v pevninské Číně oproti předchozímu dni pouze 11 případů nákazy, což je nejméně od 20. ledna, kdy čínské úřady začaly statistiku každodenně zveřejňovat, napsala agentura Reuters. Více než 20 provincií a samosprávných měst, včetně Pekingu a Šanghaje, nezaznamenalo žádné nové případy infekce.

Čínské úřady v reakci na zlepšení situace uvolnily v Pekingu a na dalších místech opatření omezující pohyb obyvatelstva. Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval firmy, aby obnovily provoz.

Znepokojivě vysoký počet nakažených zdravotníků

Znepokojující zprávou z Číny je nicméně počet nakažených lékařů, sester a dalších zdravotnických pracovníků, který již přesáhl 3000. Delegaci Světové zdravotnické organizace, která je v Číně, bilanci oznámil představitel čínské zdravotnické komise Liang Wan-nien. Většina případů infekce je z provincie Chu-pej, přičemž důvodem je pravděpodobně nedostatek ochranných kombinéz, masek a dalšího vybavení, jakož i únava zdravotníků, dodal Liang.

Agentura AFP upozorňuje také na vysoký mezidenní přírůstek obětí nového koronaviru - zatímco v posledních dnech přibývala zhruba stovka mrtvých denně, v pondělí je nových mrtvých hlášeno 150.

Stálý výbor čínského parlamentu v pondělí vydal zákaz konzumace divoce žijících zvířat a obchodování s nimi. Vědci již dříve vyjádřili podezření, že nový koronavirus se v jedenáctimilionovém čínském městě Wu-chan přenesl na lidi na trhu, kde se prodávají mořské plody, ale také divoce žijící zvěř. Klíčovou roli v přenosu viru na člověka mohli sehrát luskouni, jejichž maso se v Číně považuje za delikatesu a jejichž šupiny se používají v tradiční čínské medicíně.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?