Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zbraně v čínském boji s koronavirem: drony, cenzoři a trest smrti za úmyslné šíření nákazy

Čínští zaměstnanci balí alkoholové dezinfekční prostředky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínští zaměstnanci balí alkoholové dezinfekční prostředky. | foto: ČTK/AP

PEKING/PRAHA S novým typem koronaviru v Číně nezápolí jen lidé. Pomáhá jim také sledovací systém, který snímá takřka všechny Číňany a oznamuje jim, co mají dělat.

„Toto je dron mluvící k tobě. Neměla by ses procházet bez roušky. Bude lepší, když půjdeš domů a umyješ si ruce,“ rozčísne ticho v krajině hlas dronu. Žena s údivem v očích chvíli poslouchá a následně rychle odchází. „Víte, že jsme lidem říkali, ať zůstanou doma a vy se tu procházíte. Dron tě sleduje,“ to jsou slova, která ji doprovází na cestě. 

To není scéna ze sci-fi filmu, ale realita, čínský boj s koronavirem. Od roku 2014 začala tamní vláda po celé zemi rozmisťovat více než 170 milionů bezpečnostních kamer, které obsahují technologie na rozpoznávání obličejů. Právě rozsáhlý sledovací systém je nyní aktivně využíván v boji s koronavirem. Oznamuje lidem, co mají dělat.

Podle serveru CNN se čínští úředníci ve snaze zadržet koronavirus Covid-19 (pozn. red. - původně užívaný název 2019 nCoV Světová zdravotnická organizace v úterý změnila) inspirují sofistikovanou autoritářskou příručku, kterou v zemi využívají dlouhá léta proti disidentům a nežádoucím osobám.

„Zákony týkající se kontroly epidemie musí být přísně vynucovány,“ řekl čínský prezident Si Ťin-pching na setkání vrcholných představitelů země minulý týden. Tamní policisté se nyní zaměřují zejména na lidi, kteří skrývají svou cestovní minulost.

Čínský prezident Si Ťin-pching v Pekingu.

Čínský prezident Si Ťin-pching v Pekingu.

Objevilo se totiž hned několik případů, kdy lidé zatajovali informace, aby nemuseli do karantény. Například v provincii Čching-chaj čínští policisté vyšetřují muže kvůli ohrožení veřejné bezpečnosti, protože neřekl, že cestoval do města Wu-chan, ohniska nákazy. 

„Obzvláště ohavné je, že skrýval i návrat syna z Wu-chanu. Oba byli venku a několikrát se ocitli v těsném kontaktu s davy lidí,“ uvedli policisté s tím, že muž se synem následně skončili v karanténě. 

Možný trest smrti

Nejvyšší čínský státní zástupce minulý týden vydal upozornění, že kdokoli, o kom se bude předpokládat, že virus úmyslně šířil, nebo odmítne přijmout karanténu a léčit se, bude přísně potrestán.

Úřady v provincii Chej-lung-ťiang zašly ještě dále. Podle státem podporovaných novin The Beijing News vydaly oznámení, kde upozorňovaly, že za úmyslné přenesení nemoci hrozí trest smrti.

Čínský souboj s virem Covid-19 ale není pouze o využívání špičkových technologií a práci dalších složek. Číňané zahájili také masovou mobilizaci. Podle šéfa veřejné bezpečnosti Zhao Kezhiho je boj s virem válkou. „Ve válečném období musí být posílena role členů komunistické strany,“ cituje jeho slova server CNN.

A strana se tím řídí. Vedení vytvořilo speciální operační skupiny, které minulý týden ve Wu-chanu shromažďovaly lidi s podezřením na infekci a přesouvaly je do karantény, informovala státní média. 

Nasazení cenzorů sociálních sítí

Číňané také zřídili informační platformu, kde dochází k výměně poznatků. V tomto systému takzvané sousedské výbory denně vyhledávají podezřelé případy dům od domu a vše oznamují ústředním orgánům komunistické strany. Vše v souladu s nouzovým oznámením Národní zdravotnické komise a ministerstva pro občanské záležitosti. 

Podle CNN existují i neověřené případy, kdy lidé násilně uzavírali podezřelé z nemoci do jejich domovů. Někteří samozvaní ochránci také odmítají lidi z Wu-chanu vpustit do autobusů a hotelů.

Svou roli hrají také internetoví cenzoři, kteří mají podporovat klidnou online atmosféru uprostřed úsilí země o potlačení epidemie. Na tamních sociálních sítích se totiž objevuje odpor proti státní cenzuře kolem koronaviru a počátečnímu zpoždění varování veřejnosti o smrtelném viru.

Ve středu Čína oznámila, že na svém území v úterý zaznamenala nejméně nových případů nákazy koronavirem Covid-19 od konce ledna. V Číně se virem dosud nakazilo okolo pětačtyřiceti tisíc lidí. 

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...