Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zbraně v čínském boji s koronavirem: drony, cenzoři a trest smrti za úmyslné šíření nákazy

Covid 19

  18:00
PEKING/PRAHA - S novým typem koronaviru v Číně nezápolí jen lidé. Pomáhá jim také sledovací systém, který snímá takřka všechny Číňany a oznamuje jim, co mají dělat.

Čínští zaměstnanci balí alkoholové dezinfekční prostředky. foto: ČTK/AP

VIDEO: ‚Stařenko, tohle je dron a mluví k vám.‘ Stroje podle médií zahánějí do domů Číňany bez roušek

„Toto je dron mluvící k tobě. Neměla by ses procházet bez roušky. Bude lepší, když půjdeš domů a umyješ si ruce,“ rozčísne ticho v krajině hlas dronu. Žena s údivem v očích chvíli poslouchá a následně rychle odchází. „Víte, že jsme lidem říkali, ať zůstanou doma a vy se tu procházíte. Dron tě sleduje,“ to jsou slova, která ji doprovází na cestě. 

To není scéna ze sci-fi filmu, ale realita, čínský boj s koronavirem. Od roku 2014 začala tamní vláda po celé zemi rozmisťovat více než 170 milionů bezpečnostních kamer, které obsahují technologie na rozpoznávání obličejů. Právě rozsáhlý sledovací systém je nyní aktivně využíván v boji s koronavirem. Oznamuje lidem, co mají dělat.

Podle serveru CNN se čínští úředníci ve snaze zadržet koronavirus Covid-19 (pozn. red. - původně užívaný název 2019 nCoV Světová zdravotnická organizace v úterý změnila) inspirují sofistikovanou autoritářskou příručku, kterou v zemi využívají dlouhá léta proti disidentům a nežádoucím osobám.

„Zákony týkající se kontroly epidemie musí být přísně vynucovány,“ řekl čínský prezident Si Ťin-pching na setkání vrcholných představitelů země minulý týden. Tamní policisté se nyní zaměřují zejména na lidi, kteří skrývají svou cestovní minulost.

Čínský prezident Si Ťin-pching v Pekingu.

Objevilo se totiž hned několik případů, kdy lidé zatajovali informace, aby nemuseli do karantény. Například v provincii Čching-chaj čínští policisté vyšetřují muže kvůli ohrožení veřejné bezpečnosti, protože neřekl, že cestoval do města Wu-chan, ohniska nákazy. 

„Obzvláště ohavné je, že skrýval i návrat syna z Wu-chanu. Oba byli venku a několikrát se ocitli v těsném kontaktu s davy lidí,“ uvedli policisté s tím, že muž se synem následně skončili v karanténě. 

Možný trest smrti

Nejvyšší čínský státní zástupce minulý týden vydal upozornění, že kdokoli, o kom se bude předpokládat, že virus úmyslně šířil, nebo odmítne přijmout karanténu a léčit se, bude přísně potrestán.

Ochrana úst a nosu je klíčová, roušky ale v Česku nutné nejsou, říká přední epidemiolog

Úřady v provincii Chej-lung-ťiang zašly ještě dále. Podle státem podporovaných novin The Beijing News vydaly oznámení, kde upozorňovaly, že za úmyslné přenesení nemoci hrozí trest smrti.

Čínský souboj s virem Covid-19 ale není pouze o využívání špičkových technologií a práci dalších složek. Číňané zahájili také masovou mobilizaci. Podle šéfa veřejné bezpečnosti Zhao Kezhiho je boj s virem válkou. „Ve válečném období musí být posílena role členů komunistické strany,“ cituje jeho slova server CNN.

A strana se tím řídí. Vedení vytvořilo speciální operační skupiny, které minulý týden ve Wu-chanu shromažďovaly lidi s podezřením na infekci a přesouvaly je do karantény, informovala státní média. 

Nasazení cenzorů sociálních sítí

Číňané také zřídili informační platformu, kde dochází k výměně poznatků. V tomto systému takzvané sousedské výbory denně vyhledávají podezřelé případy dům od domu a vše oznamují ústředním orgánům komunistické strany. Vše v souladu s nouzovým oznámením Národní zdravotnické komise a ministerstva pro občanské záležitosti. 

Podle CNN existují i neověřené případy, kdy lidé násilně uzavírali podezřelé z nemoci do jejich domovů. Někteří samozvaní ochránci také odmítají lidi z Wu-chanu vpustit do autobusů a hotelů.

Lékař z Wu-chanu, který varoval před koronavirem, opravdu zemřel. Čínská vláda záměrně mlžila, tvrdí zdroje BBC

Svou roli hrají také internetoví cenzoři, kteří mají podporovat klidnou online atmosféru uprostřed úsilí země o potlačení epidemie. Na tamních sociálních sítích se totiž objevuje odpor proti státní cenzuře kolem koronaviru a počátečnímu zpoždění varování veřejnosti o smrtelném viru.

Ve středu Čína oznámila, že na svém území v úterý zaznamenala nejméně nových případů nákazy koronavirem Covid-19 od konce ledna. V Číně se virem dosud nakazilo okolo pětačtyřiceti tisíc lidí. 

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat