Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čínský lídr věděl o koronaviru už začátkem roku, úřady ale s varováním lidu váhaly

Světové ekonomické fórum: čínský prezident  Si Ťin-pching | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světové ekonomické fórum: čínský prezident Si Ťin-pching | foto: ČTK

PEKING/PRAHA Že Čína věděla o šíření nebezpečného koronaviru dávno předtím, než upozornila okolní svět, asi nikoho – s ohledem na měsíce tajnůstkářství kolem infekce SARS z roku 2002 – nepřekvapí. Nyní se ale ukázalo, že o nákaze již velice brzy věděl i tamní lídr, prezident Si Ťin-pching.

Čínská státní média v sobotu zveřejnila jeho projev na schůzi stálého výboru politbyra ústředního výboru komunistické strany (nejvyššího stranického orgánu) z 3. února, v němž říká, že instrukce proti šíření koronaviru vydal už 7. ledna. Dva týdny předtím, než Peking rozhodl o uzavírání měst, zejména epicentra nákazy Wu-chanu, do karantény.

Komentátoři nyní spekulují, proč byl prezidentův projev zveřejněn právě nyní. Cílem může být tlak na místní politické reprezentace, aby převzaly odpovědnost za neschopnost přijmout efektivní opatření, a přesvědčit lid, že vláda jednala rozhodně už od počátku šíření nemoci. Podle jiného výkladu chce Si sám přijmout odpovědnost, jelikož o kritické situaci věděl dříve, než byla přijata nutná opatření. Koronavirus je jednou z největších výzev jeho sedmileté vlády.

Pacient s koronavirem v čínské nemocnici
Lidé s rouškami procházejí v Šanghaji kolem portrétu čínského prezidenta Si...

V každém případě však publikace projevu vyvolává otázku, proč nebyla veřejnost upozorněna na potenciální vážnost nemoci dříve, když o ní věděl i nejvyšší představitel země. Až koncem ledna totiž úřady oznámily, že virus je přenosný z člověka na člověka.

Rozladění z postupu čínských úřadů pak dosáhlo vrcholu počátkem února, kdy na koronavirus zemřel lékař Li Wen-liang, který se snažil upozorňovat na nebezpečí nové nemoci již v prosinci. V reakci na to byli propuštěni vrcholní komunističtí představitelé ve Wu-chanu a provincii Chu-pej. Čínští novináři, kteří se snažili o viru šířit pravdu na internetu, pak začali mizet jeden po druhém – patrně je zadržuje vláda

USA evakuují turisty z lodi

Počet nových případů nakažených koronavirem mezitím v pevninské Číně klesl již třetí den po sobě, informovala včera čínská Národní zdravotní komise. Za sobotu se objevilo kolem dvou tisíc nových případů, celkem je nyní nakažených přes 69 tisíc lidí. Přitom ještě ve čtvrtek počet nových případů vzrostl skokově na 15 tisíc, když provincie Chu-pej začala mezi nakažené koronavirem zahrnovat případy diagnostikované lékařem, jež ale ještě nepotvrdily laboratorní testy.

O víkendu pak na koronavirus mimo Čínu zemřeli dva lidé – 80letý čínský turista ve Francii a 61letý muž na Tchaj-wanu. Mimo pevninskou Čínu tak podlehlo nemoci již celkem pět lidí, celkem je obětí 1670.

Na Tchaj-wanu šlo podle tamního ministra zdravotnictví o taxikáře žijícího v centrální části ostrova. V nedávné době necestoval do zahraničí a dle všeho nepřišel do styku s žádnými pacienty léčícími se s koronavirem.

Nepříjemné situaci související s nákazou čelí Japonsko, kde v Jokohamě nedaleko metropole Tokia stále kotví výletní loď Diamond Princess. Na ní za víkend počet nakažených koronavirem stoupl o 70 na 355. Kromě některých starších pasažérů, jimž Tokio v pátek dovolilo vystoupit, ostatní z více než 3700 lidí na palubě již dva týdny nemohou vystoupit a nervozita narůstá.

Spojené státy proto v sobotu oznámily, že svých asi 400 občanů z lodi evakuují, avšak kromě těch, kdo vykazují symptomy nemoci. První Američané začali plavidlo opouštět již včera. Ke kroku USA se přidají i Kanada, Hongkong, Itálie a Jižní Korea. Karanténa na lodi má skončit ve středu.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
C/C++ PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč